Zdjęcie: Krzysztof Nalewajko / GDDKiA
Reklama

Kolumna samochodów, wiozących ogromną tarczę do drążenia tuneli, w nocy przekroczy granicę województw lubelskiego i podkarpackiego. Kierowcy, przygotujcie się na utrudnienia na S19!

W środę, 23 listopada, o godzinie 22:00 transport maszyny TBM wyruszy z MOP Rudnik w województwie lubelskim w kierunku Rzeszowa. Konwój przewożący części gigantycznej maszyny do drążenia tuneli będzie się poruszał S19. W nocy, ok. godz. 3:30, kolumna przekroczy granicę województw lubelskiego i podkarpackiego.

Około godziny 4:00 dotrze do Miejsca Obsługi Podróżnych Bukowa, gdzie będzie „odpoczywał” do soboty, 26 listopada. W dalszą drogę wyruszy o godzinie 22:00.

Utrudnienia i objazdy

Transport olbrzymich elementów odbywa się tylko nocami. Konwój porusza się z prędkością do 10 km/h na mostach, a poza nimi w granicach 20-30 km/h.

Utrudnień na S19, pomiędzy węzłem Lasy Janowskie do MOP Bukowa, należy się spodziewać w czwartkową noc (24 listopada), pomiędzy godziną 3:00 a 4:00. Aby uniknąć jazdy za kolumną, można skorzystać z objazdu.

„Na węźle Lasy Janowskie można zjechać na drogę wojewódzką nr 878, którą dojedziemy do węzła Zdziary, gdzie możliwy będzie ponowny wjazd na drogę ekspresową S19. Ruch pojazdów w kierunku Lublina będzie odbywał się bez utrudnień” – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Transport tarczy TBM w pobliżu Niska

W sobotę wieczorem konwój wyruszy drogą S19 w kierunku Niska. Po wyjeździe z MOP Bukowa, na węźle Rudnik nad Sanem, transport zjedzie na drogę krajową nr 77 w kierunku Niska. W Nisku będzie jechał ulicami: Wolności, PCK i Rzeszowską. Na ul. PCK zaplanowano 45-minutową przerwę.

Po jej zakończeniu, kolumna przejedzie ul. Rzeszowską i drogą wojewódzką nr 878 (dawna DK19) dojedzie do węzła Nisko, gdzie zjedzie na S19, a następnie powróci na drogę wojewódzką nr 878. Będzie przejeżdżał przez miejscowości Nowosielec, Jeżowe i Kamień. Następnie wjedzie na S19 na węźle Łowisko i dalej drogą ekspresową dojedzie do MOP Kamień, gdzie znów zaplanowano postój.

Ok. godz. 23:30 konwój zjedzie z S19 na węźle Rudnik nad Sanem na DK77. Wówczas nastąpią czasowe zamknięcia dróg. Będą to kolejno: DK77 od węzła Rudnik nad Sanem do skrzyżowania z DW878 (odcinek obwodnicy Stalowej Woli i Niska), odcinek DW 878 pomiędzy DK77 a ul. Wolności w Nisku oraz w Nisku ul. Lubelska, Wolności, PCK i Rzeszowska. Utrudnienia potrwają do niedzieli, 27 listopada, do godz. 2:00.

Następnie kolumna będzie się poruszała DW878 (dawna DK19). Na czas jej przejazdu, odcinek DW878 od skrzyżowania z ul. Rzeszowską w Nisku do węzła Łowisko na S19 będzie dla kierunku Rzeszów – Lublin zamknięty dla ruchu. 

Na skrzyżowaniu DW878 z S19 (węzeł Nisko), około godziny 3:00, planowane są całkowite zamknięcia zarówno DW878, jak i S19. Utrudnienia potrwają ok. 30 minut. 

Ok. godziny 5:00 kolumna wjedzie na węzeł Łowisko (S19). Wówczas zamknięta dla ruchu zostanie droga ekspresowa – od węzła Łowisko do węzła Sokołów Małopolski Północ. Kierowcy będą korzystać z objazdu drogą wojewódzką nr 878. 

Utrudnienia na A4

W nocy, w niedzielę (27 listopada) po wyjeździe z MOP Kamień, transport będzie poruszał się S19. Następnie, na węźle Rzeszów Wschód, konwój zjedzie na autostradę A4 w kierunku Krakowa. Do węzła Rzeszów Zachód będzie poruszał się A4, jadąc pod prąd. Na węźle Rzeszów Zachód transport wjedzie na S19, którą dotrze do węzła Rzeszów Południe i tam będzie postój.

W czasie przejazdu konwoju drogą S19 z MOP Kamień do węzła Rzeszów Wschód, droga ekspresowa na tym odcinku będzie zamknięta dla ruchu. Ruch pojazdów w kierunku Lublina od węzła Sokołów Małopolski Północ będzie odbywał się bez utrudnień. Kierowcy będą korzystać z objazdu drogą wojewódzką nr 878.

Kierowcy jadący S19 z kierunku Lublina, którzy będą podróżować A4 w kierunku Krakowa, muszą kierować się na węzły Rzeszów Północ lub Rzeszów Zachód. Natomiast kierowcy, którzy będą chcieli jechać autostradą w kierunku Korczowej, muszą kierować się na węzeł Łańcut.

Ok. godz. 00:30 konwój zjedzie z S19 na węźle Rzeszów Wschód na A4. Wówczas nastąpi czasowe zamknięcie A4 w kierunku Korczowej pomiędzy węzłami Rzeszów Zachód a Rzeszów Wschód, gdyż kolumna poruszała się będzie A4, jadąc jezdnią południową pod prąd. Utrudnienia potrwają do godz. 2:30. 

Ok. godziny 2:30 kolumna wjedzie poprzez węzeł Rzeszów Zachód na S19, gdzie dotrze do węzła Rzeszów Południe. Tam, na odcinku wyłączonym z ruchu, zatrzyma się do poniedziałkowego wieczoru. 

Przejazd kolumny przez Rzeszów 

W poniedziałek, 28 listopada, o godzinie 22:00 transport maszyny TBM wyruszy z węzła Rzeszów Południe na S19, następnie ul. 9 Dywizji Piechoty i ul. Podkarpacką w Rzeszowie, i dalej drogą krajową nr 19 w kierunku miejsca docelowego, czyli placu budowy w Babicy.

Po zjeździe z węzła Rzeszów Południe, konwój będzie poruszał się ul. 9. Dywizji Piechoty a następnie ul. Podkarpacką. Do granicy miasta dotrze ok. 23.30. Do czasu przejazdu kolumny ruch pojazdów na DK19 na kierunku Babica – Rzeszów zostanie wstrzymany, a samochody jadące w kierunku Babicy, nie będą mogły wyprzedzać kolumny.

Maszyna TBM powinna dojechać do Babicy we wtorek, 29 listopada, około godz. 2:00.

– Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono. Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu – apelują przedstawiciele GDDKiA.

Do obserwatorów przejazdu kolumny zwracaj się o odpowiedzialne zachowanie. Nie podchodźcie na bliską odległość do pojazdów Zabronione jest także zatrzymywanie się na drodze lub zwalnianie na jezdniach obok, by zrobić zdjęcia lub nagrać filmy.

Mapa GDDKiA

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama