Fot. Materiały prasowe. Kadr filmu "Znaleźć dom"
Reklama

Już w najbliższy piątek (13 stycznia) w Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale koło Rzeszowa odbędzie się projekcja filmu „Znaleźć Dom” nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie.

Dokument zrealizowany został w niecodziennej szkole prowadzonej przez Duński Czerwony Krzyż, której uczniami są dzieci z państw ogarniętych działaniami wojennymi na całym świecie. Magomed, Ali, Sehmus, Heda i Amal znają koszmar ucieczek, bezdomności, paraliżującego lęku o najbliższych.

Kamera śledzi ich codzienne obowiązki, przygody, przyjaźnie i wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć znajdując się w zupełnie nowym państwie i społeczeństwie, mając cały czas wątpliwość: czy zostanie im udzielone pozwolenie na pobyt w Danii, czy też zostaną odesłane do miejsc, z których przybyły?

Niektórzy z nich są tu z rodzicami, niektórzy zostali całkiem sami. Znaczna większość dzieci była skazana na wieloletnią ucieczkę, mieszkając dotychczas w kilku państwach. To, co łączy ich wszystkich to doświadczenie z bliska przemocy i terroru wojny. Straciły miejsce, gdzie czuły się bezpiecznie wśród rodziny i przyjaciół – wszystkie straciły swój dom.

Z przeszłością trudno się uporać, a przyszłość jest niepewna. Na razie starają się żyć normalnie. Uczą się, grają w piłkę, bawią ze sobą i kłócą. Nagle dużo dorosłych koncentruje na nich swoją uwagę, wypytuje, rozmawia. Na początku skryci i nieśmiali, powoli poznają nową rzeczywistość i oswajają się z nieznanym językiem, uporządkowanym rytmem dnia, wymaganiami nauczycieli.

Po filmie odbędzie się wymiana opinii na temat problemów zawartych w filmie jak i innych dotyczących aktualnych zjawisk migracyjnych z udziałem osób prowadzących projekty i warsztaty poświęcone tej tematyce.

Organizatorem wydarzenia jest rzeszowski oddział Amnesty International i Against Gravity w ramach cyklu „Człowiek w kinie”. Projekcja filmu odbędzie się w piątek o godz. 18:00. Wstęp bezpłatny.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: