Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie uruchamia bezpłatną usługę tłumacza języka migowego online pod szyldem „Biblioteka bez barier”. Ułatwi ona osobom głuchym kontakt z pracownikami biblioteki.
– W trosce o pełną dostępność usług i otwartość na potrzeby wszystkich naszych Czytelników, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie uruchomiła bezpłatną usługę tłumacza języka migowego online – czytamy w komunikacie WiMBP w Rzeszowie.
Biblioteka bez barier
Dzięki tej usłudze rzeszowska biblioteka staje się miejscem jeszcze bardziej otwartym, przyjaznym i dostępnym dla osób z niepełnosprawnością słuchu. W założeniu, wprowadzenie tej wygodnej nowinki ma eliminować bariery komunikacyjne. Co więcej, usługa ułatwi osobom głuchym pełne uczestnictwo w życiu kulturalnym i edukacyjnym. Na dodatek, jest to szybkie, bezpieczne i łatwe w użyciu rozwiązanie.
Kontakt z tłumaczem
Usługa umożliwia zestawienie połączenia wideo z profesjonalnym tłumaczem języka migowego. Jego zadaniem jest wsparcie komunikacji pomiędzy osobą głuchą a pracownikiem biblioteki. Najlepsze jest to, że wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, co dodatkowo zwiększa komfort korzystania z zasobów placówki.
Rozmowa może odbywać się na dwa sposoby:
- bezpośrednio na stronie internetowej biblioteki – wystarczy kliknąć w ikonę przedstawiającą migające rączki, umieszczoną w dolnej sekcji strony
- za pośrednictwem strony internetowej Tłumacz Migam
Do skorzystania z usługi potrzebny jest komputer, tablet lub smartfon z kamerą oraz dostęp do Internetu.

Kiedy można skorzystać?
Co ważne, usługa jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–15:00.
– Tłumacze są gotowi, by wesprzeć osoby niesłyszące w załatwieniu wszelkich spraw związanych z korzystaniem z usług naszej biblioteki – od zapisu, przez rezerwację książek, po pytania o ofertę kulturalną – zapewnia WiMBP w Rzeszowie.
(oprac. MK)
Czytaj więcej:
Podkarpacie przeznaczy ponad 3 mln zł na ochronę bioróżnorodności na polsko-słowackiej granicy
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Pożar karczmy w Kraczkowej. Ogień znów uderzył w znane miejsce przy trasie Rzeszów – Łańcut [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/pozar-karczma-pod-strzecha-osp-218x150.jpg)






![Rzeszów centrum odbudowy Ukrainy? Kluczowa konferencja przyciągnie światowych liderów i biznes [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/fijolek-konrad-rzeszow-218x150.jpg)

![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)


![Inżynieryjny majstersztyk na Podkarpaciu. Imponujący zbiornik retencyjny przy trasie S19 [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/s19-babica-jawornik-zbiornik-retencyjny3-218x150.jpg)
![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)






![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)


![W hołdzie nauczycielce z Rzeszowa. Wyjątkowa ławeczka w Ogrodach Bernardyńskich [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/aaaaaa-218x150.jpg)
![Ogólnopolska parada „Turki 2026” na Podkarpaciu. Impreza przyciągnęła tłumy [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/turki55-218x150.jpg)
![Partyzanci znalezieni w podkarpackim lesie doczekają się pochówku. Zginęli z rąk Niemców [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/szczatki-partyzantow5-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)








![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-324x235.jpg)
![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-324x235.jpg)