Zdjęcie: materiały prasowe

To będzie niezwykły bieg. To meta będzie goniła biegaczy, a tysiące uczestników w Polsce i setki tysięcy na świecie w niedzielę pobiegną dla pacjentów z urazami rdzenia kręgowego. Także w Budach Głogowskich k. Rzeszowa.

Czasami w jednej chwili nasze codzienne problemy tracą na znaczeniu. Po wypadkach lub poważnych kontuzjach, priorytetem na długie lata albo do końca życia staje się rehabilitacja. Urazy rdzenia kręgowego w Polsce odnosi rocznie nawet 1000 osób. Z dnia na dzień przestają chodzić, czuć.

Jedną z metod rehabilitacji, która może dać szansę na powrót do normalności, jest egzoszkielet. To bioniczny szkielet zewnętrzny – konstrukcja, która osobom z niedowładem lub porażeniem kończyn, otwiera drogę do wstania i naturalnego poruszania się. Dzięki niemu na nowo mogą uczyć się chodzić.

A ci najbardziej waleczni – nawet przebyć symboliczny dystans podczas globalnego biegu Wings for Life. W Budach Głogowskich udział w wydarzeniu weźmie pacjentka, która sama zmaga się z chorobą, choć nie jest to uraz rdzenia kręgowego.

– Jeżeli dzięki tej inicjatywie osobom z urazami rdzenia kręgowego w jakiś sposób będzie żyło się lepiej, to chcę dołożyć do tego swoją cegiełkę. A poezja, którą piszę, pozwala mi otwierać ludzkie serca i zmieniać perspektywę ludzi patrzących na osoby niepełnosprawne – mówi Marta Malec, podopieczna Centrum Rehabilitacji w Domach Opieki Medycznej i Seniora Donum Corde.

Pacjenci z całej Polski biegną w szczytnym celu

Udział w popularnym na całym świecie biegu Wings for Life to dla pani Marty, która mimo własnych wyzwań jest też wolontariuszką w hospicjum dla dzieci, kolejna okazja, by pomagać innym.

– Wiem, jak wymagające jest codzienne zmaganie się z chorobą i jak trudno jest pokazać światu, że możemy zbliżyć się do normalnego funkcjonowania. Musimy walczyć o każdy dzień. A nowoczesne technologie wspomagają proces rehabilitacji i ułatwiają stymulowanie prawidłowych odruchów – podkreśla pani Marta. 

Wings for Life: „Pobiegną” po raz czwarty

Światowy bieg Wings for Life odbywa się od 2014 roku. W tegorocznej edycji będzie można wystartować w ponad 130 miastach globu. Firma Technomex wraz z partnerami umożliwia pokonanie symbolicznego dystansu pacjentom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym już po raz czwarty, z wykorzystaniem egzoszkieletu do rehabilitacji Ekso Bionics.

W ogólnym rozrachunku po raz 8. meta będzie goniła biegaczy przy pomocy aplikacji. Tysiące uczestników w Polsce będą uciekać przed goniącym ich “Kapitanem Wąsem”, czyli Adamem Małyszem. Wszystkie pieniądze zebrane podczas biegu przeznaczone zostaną na badania pacjentów z urazami rdzenia kręgowego.

Oglądaj online!

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, biegacze znowu staną na starcie. Tym razem jednak kibicować będzie można im nietypowo, bo przez internet – na kanale YouTube Technomex i na Facebooku. Niedzielna (9 maja) transmisja rozpocznie się o 13:00 i potrwa godzinę.

Osoby z urazami rdzenia kręgowego dołączą do biegu w pięciu polskich miastach – będą to Budy Głogowskie k. Rzeszowa, Gliwice, Horyniec-Zdrój, Kamień Pomorski i Poznań. Międzynarodowego charakteru przedsięwzięciu nadaje także start pacjenta z Niemiec.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama