Wiosennie i kolorowo w otoczeniu łańcuckiego zamku

Park i ogrody Muzeum-Zamku w Łańcucie coraz bardziej wiosenne. W tym roku wiosna przyszła tu znacznie szybciej niż w poprzednich latach. Magnolie – choć zwykle kwitły w okolicy majówki – aktualnie są w szczycie kwitnienia.

 

Zdjęcia: Muzeum-Zamek w Łańcucie

Jesienią ubiegłego roku w łańcuckich ogrodach dosadzono do rosnących już roślin (głównie bylin oraz róż) około 6 tys. cebul kwiatowych różnych rodzajów, gatunków i odmian. Duża część z nich zdobi rabaty już od wczesnej wiosny.

Z kwiatów kwitnących obecnie, największą grupę stanowią tulipany – w otoczeniu łańcuckiego zamku posadzono blisko 3 tys. sztuk w 32 odmianach, różniących się nie tylko kolorami, ale również wielkością i kształtem kwiatów czy porą kwitnienia.

– Turyści, którzy w tym roku wybiorą się na spacer po parku i ogrodach Muzeum, będą mogli podziwiać odmiany tulipanów od bardzo wczesnych do późnych, które dopiero rozkwitają – zapowiada Joanna Garbulińska-Charchut z łańcuckiego zamku. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Inną liczną grupę posadzonych kwiatów stanowią narcyze. Na terenie zespołu zamkowo-parkowego posadzono ich ok. 600, w 15 odmianach. Turyści mogą również obejrzeć różnorodne hiacynty – w sumie zasadzono ich blisko 300, w 10 odmianach. Dodatkowo rabaty zdobią anemony, szachownice cesarskie i kostkowane, szafirki, cebulice i puszkinie.

Ubiegłoroczną jesienią posadzono także rośliny, które dopiero budzą się do życia i będą zdobić ogród w okresie letnim. W tej grupie znalazło się blisko 500 lilii w 30 odmianach – od azjatyckich, drzewiastych, tygrysich, po trąbkowe – czyli te o najbardziej szlachetnym i mocnym zapachu.

– Powstało też 7 nowych grup piwonii w różnych kolorach i kształtach. Te rośliny będą zdobić rabaty od końca maja do sierpnia – wyjaśnia Garbulińska-Charchut

Kiedy rośliny cebulowe przekwitną, ich miejsce zajmą odmiany letnie, które będzie można oglądać aż do pierwszych przymrozków.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama