Reklama

Przy 19 głosach za, 11 przeciwnych Władysław Ortyl został ponownie wybrany na stanowisko marszałka województwa podkarpackiego. Jest kilka nowych twarzy z zarządzie.

[Not a valid template]

 

Dzisiaj (28 listopada) 31 z 33 radnych sejmiku (dwóch było nieobecnych: Maciej Lewicki z PO i Ewa Draus z PiS) odebrało poświadczenia o zdobyciu mandatu i złożyli ślubowanie.

Podczas sesji wybrano przewodniczącego sejmiku, wiceprzewodniczących, a także marszałka, jego zastępców i członków zarządu. Przewodniczącym sejmiku został Bogdan Romaniuk, który w poprzedniej kadencji, od maja ubiegłego roku, był członkiem zarządu.

Romaniuk należy do Prawicy Rzeczpospolitej, która była w wyborczej koalicji z PiS. Wiceprzewodniczącymi zostali Czesław Łączak i Jerzy Borcz. Borcz w minionej kadencji był w klubie PO, teraz w wyborach startował z listy PiS.

Nie udało się obsadzić stanowiska trzeciego wiceprzewodniczącego. PiS czeka na rozstrzygniecie drugiej tury wyborów. Być może będzie nim Tadeusz Pióro, który, podobnie jak Romaniuk, był w zarządzie województwa. Ale Pióro być może zostanie burmistrzem Sanoka. W niedzielę odbędzie się tam druga tura wyborów.

Marszałek średniego wieku

Po wyborze prezydium sejmiku przyszedł czas na wybór zarządu. Było do przewidzenia, że marszałkiem w dalszym ciągu będzie Władysław Ortyl. PiS bez problemów przegłosował jego kandydaturę, bo ma większość w sejmiku. Za wyborem Ortyla głosowało 19 radnych, 11 było przeciwko, nie było głosu wstrzymującego.

Władysław Ortyl był jedynym kandydatem na marszałka. – Jego życiorys jest bogaty i znany wszystkim. To działacz naszego regionu, naszego samorządu, „Solidarności”, ma wykształcenie wyższe technicznie, wieku średniego, jest uznawany przez wiele różnych środowisk za całokształt pracy na rzecz swojego miasta, regionu i Polski – mówił Jerzy Cypryś, przewodniczący klubu PiS, który zgłosił kandydaturę Ortyla na marszałka.

– Bardzo dziękuję. Zobowiązuję się do sumiennej pracy na rzecz województwa i jego mieszkańców – powiedział Ortyl. Koledzy po głosowaniu wręczyli mu kwiaty. Na wniosek marszałka wybrano także cały zarząd, który odzwierciedla koalicję PiS jeszcze z Polską Razem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry.

Wicemarszałkiem została Maria Kurowska z Solidarnej Polski. Kurowska to była burmistrz Jasła. – Obiecuje, że nie zawiodę. Będę pracować z całym oddaniem, z całym zaangażowaniem dla dobra całego Podkarpacia – powiedziała Kurowska. W zarządzie będzie odpowiedzialna za edukację.

Drugim wicemarszałkiem został Wojciech Buczak z PiS. Buczak jest przewodniczącym „Solidarności” regionu rzeszowskiego. W poprzedniej kadencji był szefem klubu PiS w sejmiku. Jako wicemarszałek będzie odpowiadał za gospodarkę i infrastrukturę w województwie.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wybrano również członków zarządu. Jednym został Stanisław Kruczek z Polski Razem Jarosława Gowina, drugim Lucjan Kuźniar. Kruczkowi przydzielono obowiązki zajmowania się służbą zdrowia, Kuźniar będzie odpowiadał ze sprawy wsi, wcześniej był wicemarszałkiem.

Odbudować wizerunek po aferze

Po wyborze nowego zarządu głos zabrał jeszcze Władysław Ortyl. Dziękował wyborcom za to, że głosowali na PiS 16 listopada.

– Przed nami 4 lata poważnych wyzwań, ciężkiej pracy – mówił Ortyl. 1,5-roczne rządy PiS w sejmiku, po utracie władzy przez koalicję PSL-PO-SLD, nazwał trudnym okresem, który składał się z wyzwań i niespodzianek.

– Ale myślę, że podołaliśmy. To, co niektórzy nazywają przewrotem majowym (odwołanie marszałka Mirosława Karapyty z PSL w maju 2013 r. – red.), było przejawem odpowiedzialności i troski za województwo podkarpackie. Ten zarząd i jego polityczne zaplecze przejęli władzę po kompromitujących zdarzeniach związanych z korupcją i sprawami obyczajowymi – przypominał Ortyl aferę korupcyjną z udziałem Karapyty. – Musieliśmy odbudować wizerunek po tej aferze, odzyskać twarz, aż w samej Brukseli. Przed tym zarządem jeszcze wiele pracy w odzyskiwaniu wiarygodności – powiedział marszałek.

Stwierdził, że plany nowego zarządu na najbliższe cztery lata nie są skomplikowane, a konkretne i ambitne.

– To polityka uprzemysłowienia, rozwój infrastruktury komunikacyjnej przy odpowiedzialnym i skutecznym wykorzystaniu pomocy unijnej, która w postaci 10 mld zł trafi do nas z Regionalnego Programu Operacyjnego i programu Polska Wschodnia – mówił Władysław Ortyl. Jego zdaniem wyzwaniem i sukcesem będzie uzyskanie dodatkowych pieniędzy dla województwa. Jednym z priorytetów zarządu ma być wspieranie przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy.

– Chcemy wspierać wyższe uczelnie, przyciągać inwestorów. Będziemy promować nowe technologie, czyli wszystko, co wiąże się z trwałym stworzeniem miejscy pracy. Chcemy w Jasionce stworzyć centrum logistyczne. Nasze hasło, że Podkarpacie może stać się brama dla Europy Środkowo-Wschodniej nie jest mrzonka, ale wymaga intensywnej pracy – powiedział Władysław Ortyl.

W sejmiku nowej kadencji są trzy kluby. PiS ma 19 radnych, PSL – 9, a PO – 5. Szefami tych klubów odpowiednio zostali: Jerzy Cypryś, Wiesław Lada i Teresa Kubas-Hul.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama