Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

28 mln zł ma kosztować zabezpieczenie terenów nad rzeką Strug. Na początku czerwca Wody Polskie ogłoszą przetarg na pierwszy etap inwestycji.

W nadchodzącym tygodniu ruszy przetarg na pierwszy etap inwestycji – Wody Polskie planują umocnić dno i umocnić skarpy na odcinku ok. 8 km – od ul. Gombrowicza w Rzeszowie do ul. Wyzwolenia w Tyczynie, co pozwoli zabezpieczyć przed podtopieniami 433 ha terenów nadrzecznych. 

Wartość całej inwestycji szacowana jest na 28 mln zł, wartość pierwszego etapu – na 7 mln zł. 

– Pierwszy etap zakłada prace na Strugu od ul. Gombrowicza i wzdłuż ul. Miłosza. Ten odcinek o długości niespełna 1 km ma zostać zabezpieczony do końca 2021 roku – mówi Krzysztof Gwizdak, rzecznik rzeszowskiego oddziału Wód Polskich.

Prace na pozostałej części, która obejmuje ok. 7 km w stronę Tyczyna, mają być prowadzone w 2022 roku.   

Matysówka i Hermanówka

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Także w czerwcu Wody Polskie chcą ogłosić przetarg na opracowanie koncepcji technicznej dla rzek Matysówka i Hermanówka, która ma rozwiązać problem podtopień na osiedlach: Budziwój, Biała i Matysówka. 

– Studium obejmie obszar 2 855 ha, co pozwoli zidentyfikować skalę i główne przyczyny zagrożenia powodziowego, a następnie wskaże niezbędne do zrealizowania prace, w tym budowę obwałowań i murów oporowych oraz zbiorników wodnych – przekazuje Krzysztof Gwizdak. 

Koncepcja ma powstać do końca listopada 2021 roku. Z tych planów na pewno ucieszy się miasto Rzeszów, które krytykowało Wody Polskie za to, że nie dbają należycie o Strug. Latem ubiegłego roku rzeka wystąpiła z brzegów i zalała domy na osiedlu Biała. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama