Zdjęcie: Youtube.com / Kultowe Rozmowy
Reklama

Wojciech Jagielski, najbardziej znany polski korespondent wojenny, autor m.in. „Modlitwy o deszcz”, czy „Nocnych wędrowców” oraz laureat licznych prestiżowych nagród, 7 grudnia przyjedzie do Rzeszowa.
Wojciech Jagielski przez ponad 20 lat był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, potem korespondentem Polskiej Agencji Prasowej, a od 2017 r. pracuje w “Tygodniku Powszechnym”, współpracuje także z BBC i „Le Monde”.

Jagielski specjalizuje się w sprawach dotyczących Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej, jest wieloletnim obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie i Czeczenii.
Z jego twórczością możemy obcować dzięki wielu książkom reporterskim, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Wszystkie wojny Lary”.

Za najlepszą książkę w dorobku Jagielskiego uznaje się “Nocnych wędrowców”, gdzie mowa jest o Ugandzie, szaleństwie władzy, Bożej Armii Josepha Konya i byłym tyranie Idim Aminie. „Niektóre opowieści są tak nośne, że nie muszę się starać, aby uczynić z nich alegorie” – pisze o swojej książce Wojciech Jagielski.

Jego mistrzem był Ryszard Kapuściński, nazywany „cesarzem polskiego reportażu”. Mistrz swoim wstępem opatrzył “Dobre miejsce do umierania”, a o „Modlitwie…” pisał tak:
“Znakomita, przejmująca i piękna książka! Jagielski osiągnął wyżyny reportażu, które zdobył pasją, wytrwałością, wiedzą, talentem i sercem. Pokazał dramat Afganistanu jako dramat świata, w którym, choć na różny sposób, przecież uczestniczymy wszyscy”.

O Jagielskim powstała także książka. Napisała ją jego żona, Grażyna Jagielska, która dzieliła się swoją samotnością, niewyobrażalną tęsknotą, panicznym strachem i… kilkumiesięcznym pobytem w klinice stresu bojowego, choć sama na wojnie nigdy nie była.

Wojciech Jagielski jest także laureatem wielu nagród, w tym Nagrody im. ks. Tischnera, Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa, PEN Clubu i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Nominowany był także do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE. W 2014 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z Wojciechem Jagielskim będzie można się spotkać 7 grudnia o godz. 17:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie (ul. Sokoła 13). Wstęp wolny.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.