Wołodymir Zełenski wrócił z USA. W Rzeszowie przywitał go Andrzej Duda [FOTO]

Reklama

Dwie godziny trwało spotkanie w Rzeszowie prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim.

 

Zdjęcie: Jakub Szymczuk / KPRP

Zamknięte dla mediów spotkanie prezydentów obu państw odbyło się w czwartek po południu, gdy Wołodymier Zełenski wrócił z USA, gdzie w środę spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, a potem przemawiał w Kongresie USA.

Zełenski do swojego kraju przywiezie informacje, że Ukraina otrzyma od USA nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 1,85 mld euro. To była pierwsza zagraniczna wizyta Zełenskiego po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą – 24 lutego. 

Uśmiechy i uściski 

Wołodymir Zełenski do Stanów Zjednoczonych wyleciał w środę, korzystał z lotniska w Jasionce. W czwartek, gdy wrócił, również pojawił się w podrzeszowskim porcie, gdzie przywitał go polski prezydent – Andrzej Duda. 

Oprócz prezydenta Dudy, w powitaniu prezydenta Ukrainy brali udział inni przedstawiciele polskich władz: Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych, oraz Jakub Kumoch, szef prezydenckiego biura polityki międzynarodowej. 

– Rozmowy w cztery oczy oraz spotkanie delegacji pod przewodnictwem prezydentów trwały dwie godziny – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, dodając, że Wołodymyr Zełenski poinformował Dudę o „szczegółach wizyty w USA”.

– Przywódcy omówili też stan dwustronnych stosunków polsko–ukraińskich w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę – dodano w krótkim komunikacie prezydenckiej administracji. 

 

Zełenski: moce wsparcie Polski 

Sam Wołydymir Zełenski w oficjalnym komunikacie oświadczył, że z prezydentem Andrzejem Dudą podsumowali 2022 rok, który „przyniósł nadzwyczaj trudne wyzwania historyczne z powodu wojny na pełną skalę”, wywołanej przez Rosję.

Zełenski podziękował Dudzie „za mocne wsparcie dla Ukraińców ze strony Polski i jej obywateli”. Prezydent Ukrainy w oświadczeniu stwierdził, że na spotkaniu z prezydentem Polski „akcentowano” wzmocnione zdolności obronne Ukrainy i sprawy humanitarne. 

„Są nadzwyczaj ważne, zwłaszcza dla tymczasowych uchodźców ukraińskich, którzy zmuszani byli, ratując przed wojną, do opuszczenia Ukrainy” – dodał prezydent Zełenski, przypominając, że w maju przyznał Rzeszowowi tytuł „miasta-ratownika”.   

Po spotkaniu, Wołydymir Zełenski pojechał do Przemyśla, gdzie wsiadł do specjalnego pociągu, którym wrócił na Ukrainę.

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama