Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Średnio o 15 procent od września br. wzrosną ceny bilety na połączenia kolejowe na Podkarpaciu, które obsługuje Polregio. Jesienią do Rzeszowa ma wrócić jeden bilet na pociąg i autobus.

Z Polregio nie dowiadujemy się, dlaczego od 1 września wzrosną ceny biletów, przewoźnik odsyła nas w tej sprawie do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. To na jego zlecenie spółka wykonuje połączenia, dziennie na Podkarpaciu uruchamia 240 pociągów, miesięcznie przewozi ok. 300 tys. pasażerów, rocznie – ok. 3,5 miliona.

Urząd marszałkowski ma 5-letnią umowę z Polregio na świadczenie usług przewozowych – umowa jest ważna do końca 2025 roku. Dotychczas urząd zapłacił spółce przewozowej ponad 61,3 mln zł oraz blisko 24 mln zł za obsługę połączeń Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli częstych połączeń Rzeszowa z sąsiednimi miejscowościami. 

Dla Podkarpacia też podwyżki

Teraz pasażerów czekają podwyżki cen biletów jednorazowych, miesięcznych i kwartalnych, średnio o ok. 15 proc. W pismach do władz Podkarpacia Polregio podwyżki uzasadnia rosnącymi kosztami, koniecznością zmniejszania strat, wyższymi kosztami przewozów, a na te wpływ mają także podwyżki pensji, wynegocjowane po ostatniej akcji strajkowej załogi.

– Podobne, a nawet wyższe podwyżki planują lub już wprowadziły inne województwa – pociesza Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. 

I twierdzi, że finalna cena biletu w ramach „Taryfy podkarpackiej” będzie w dalszym ciągu niższa niż w taryfie Polregio. W tej przykładowo za bilet z Rzeszowa do Dębicy od 1 września trzeba będzie płacić 12,6 zł (obecnie 11 zł), do Łańcuta – 5,6 zł (obecnie 4,5 zł), do Jarosławia – 13,6 zł (obecnie 12 zł), do Jasła – 15,8 zł (obecnie 13,8 zł).

Ci, którzy z Rzeszowa jeżdżą do Kolbuszowej i Strzyżowa, będą po wakacjach płacić po 8 zł (obecnie 7 zł), a do Sędziszowa Małopolskiego – 9,5 zł (obecnie 8,3 zł). Wyższe ceny biletów będą także za podróż pociągami Polregio do Tarnowa, Gorlic i Sandomierza. Te trasy także są objęte „Taryfą podkarpacką”, a więc zminimalizują wysokość podwyżek. 

Dodatkowo nadal będzie obowiązywała oferta „Połączenie w Dobrej Cenie”. Urząd marszałkowski wyjaśnia, że podwyżki cen biletów od 1 września dla wielu pasażerów realnie będą odczuwalne dopiero od 1 października – do biletów miesięcznych kupionych przed 1 września nie trzeba będzie dopłacać.          

Advertisement
Pociąg + autobus powraca

Jest też dobra wiadomość. Urząd Miasta Rzeszowa zawarł wstępne porozumienie z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie o wznowieniu oferty Pociąg + Autobus. Chodzi o bilet integracyjny, który pozwala na podróżowanie pociągami z podrzeszowskich miejscowości do stolicy Podkarpacia oraz autobusami MPK. Bilet wypadł z oferty Polregio od 1 kwietnia.

Bilet zintegrowany ma być przywrócony od 1 września br. Wspólna oferta będzie dotyczyła biletów miesięcznych. Pasażer, kupując jeden bilet, będzie mógł podróżować zarówno autobusami po Rzeszowie, jak i pociągami na obszarze Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej – do 47 km od stacji Rzeszów Główny (bilet obejmie 39 przystanków). 

– Wspólny bilet będzie ułatwieniem dla podróżnych – uważa marszałek Ortyl. Urzędowi marszałkowskiemu szczególnie zależy na wznowieniu biletu zintegrowanego, by zachęcać do podróżowania w przyszłości pociągami na lotnisko w Jasionce i firm w tamtejszej strefie ekonomicznej. Ma bowiem powstać nowa, 5-kilometrowa, linia.      

Plany wznowienia jednego biletu zbiegają się też z uruchomieniem od września kolejnej pary pociągów na linii L25 w relacji Dębica – Mielec – Dębica. Ponadto, na początku czwartego kwartału br. planowane jest zakończenie modernizacji kolejnego odcinka linii L25. Po analizie frekwencji, urząd rozważy, czy ten obszar też włączyć do wspólnego biletu. 

Ile będzie kosztował bilet zintegrowany? Jeszcze nie wiadomo. – Trwają negocjacje – słyszymy w urzędzie marszałkowskim. Przed 1 kwietnia bilet miesięczny w pierwszej strefie kosztował 156 zł, w drugiej – 190 zł. Studenci za bilet semestralny płacili odpowiednio: 346 i 422 zł, uczniowie: 330 i 400 zł. Należy się spodziewać, że ceny biletów też będą wyższe.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama