Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News

Sukces społeczności LGBT! Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie unieważnił przyjętą przez gminę Niebylec tzw. uchwałę anty-LGBT.

Decyzja sądu zapadła we wtorek, 29 marca. – Tak jak nie ma „ideologii heteroseksualnej”, tak nie istnieje „ideologia LGBT” – stwierdził WSA w Rzeszowie.

Dyskryminacyjną uchwałę rada gminy Niebylec w powiecie strzyżowskim podjęła we wrześniu 2019 roku. Miała ona na celu „wyrażenie sprzeciwu wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT”.

Gmina Niebylec jest wśród około 100 samorządów, które w latach 2019-2020 przyjęły tzw. uchwałę anty-LGBT lub Samorządową Kartę Praw Rodzin. Wykaz samorządów, które podjęły homofobiczne uchwały, na bieżąco aktualizowane są w Atlasie Nienawiści.  

O unieważnienie gminnej uchwały wystąpił dr Adam Bodnar, były już Rzecznik Praw Obywatelskich. Najpierw WSA w Rzeszowie skargę odrzucił, sprawą ponownie się zajął, gdy Bodnar złożył skuteczną apelację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

WSA: uchwała stygmatyzuje społeczność LGBT

W drugim podejściu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie przyznał rację b. RPO i tzw. uchwałę anty-LGBT Rady Gminy Niebylec we wtorek w całości unieważnił. Poinformowała o tym Kampania Przeciw Homofobii, która była uczestnikiem postępowania. 

Sąd uznał, że uchwała gminy była „dotknięta istotnymi wadami prawnymi”, ingerowała w prawa i wolności jednostek, a w szczególności osób ze społeczności LGBT+, naruszając ich godność i prawo do życia do prywatnego, co gwarantuje Konstytucja RP.

Uchwała, jak cytuje KPH ustne uzasadnienie wyroku sądu, ograniczyła też prawo wolności wypowiedzi, prawo rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami, wykreowała „obronę przed ideologią LGBT”, czym samorządy nie mają prawa się zajmować.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Sąd stwierdził, że pojęcie rzekomej „ideologii LGBT” jest niejednoznaczne i niedefiniowalne, a więc nie wiadomo, przed czym gmina Niebylec miałaby chronić przyjętą uchwałą. Sąd stwierdził, że tak jak nie ma „ideologii heteroseksualnej”, tak nie istnieje „ideologia LGBT”.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie podkreślił również, że stanowisko Rady Gminy akceptuje tylko jeden model rodziny, a przez to stygmatyzuje i próbuje zepchnąć na peryferie wszelkie modele niewpisujące się w ten kanon.

Uchwały anty-LGBT = więcej samobójstw wśród młodzieży

To już siódmy wyrok stwierdzający nieważność uchwały „anty-LGBT” i potwierdzający, że uchwały te dyskryminują, stygmatyzują i wykluczają społeczność osób LGBT. Dotychczas wszystkie sądy administracyjne dochodziły do takich wniosków.

– Nie ma więc żadnych wątpliwości, że uchwały „anty-LGBT” mają charakter bezprawny – skomentowała wyrok Milena Adamczewska-Stachura z Kancelarii Knut Mazurczak Adwokaci. To właśnie ona wspólnie z Arturem Kulą reprezentowali KPH przed rzeszowskim sądem.

Konsekwencje z faktu mieszkania w „strefie anty-LGBT” są poważne. – Blisko połowa osób LGBT w Polsce ma poważne symptomy depresji, a osoby LGBT mieszkające w tzw. strefach wolnych od LGBT częściej mają myśli samobójcze – mówi Cecylia Jakubczak z KPH. 

Wtorkowy wyrok WSA w Rzeszowie jest nieprawomocny.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama