Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2017. Ratusz: „Będzie się działo”

1,2 mln zł dołoży ratusz do organizacji Europejskiego Stadionu Kultury 2017 w Rzeszowie. – Na kulturę należy wydawać ogromne pieniądze – twierdzi prezydent Tadeusz Ferenc.

 

Piąta edycja Wschodu Kultury ESK w Rzeszowie odbędzie się w dniach 22-25 czerwca. Stolica Podkarpacia rozpocznie cały projekt, do którego zaangażowane jest Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bez nich ten projekt byłby niemożliwy.

W lipcu Wschód Kultury przeniesie się do Lublina  na „Inne Brzmienia”, a w sierpniu  na „Inny Wymiar” w Białymstoku. – Festiwal jest ciekawy, bo przedstawia różnorodność i wspólnotę kulturowa centralno-wschodniej Europy – mówił w środę w NCK prof. Piotr Gliński, minister  kultury i dziedzictwa narodowego.

– To impreza, która wpisała się w kalendarz kulturalny w Polsce. Reprezentuje sobą racjonalne i cywilizowane podejście do międzykulturowości. Dzięki Wchodowi Kultury otwieramy się  na treści nie zawsze w Polsce znane, często bardzo cenne dla szerokiej publiczności – dodawał Gliński.

38 wydarzeń w 4 dni

Organizacja Wschodu Kultury kosztuje 3,5 mln zł. Miasto Rzeszów na ESK przeznaczy 1,2 mln zł.

– Czy można przeliczać na pieniądze to dobro, które otrzymujemy dzięki kulturze? Na pewno nie – uważa Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – Należy wydawać na ten cel ogromne pieniądze. Pieniądze się nie liczą. Liczy się to, że dajemy społeczeństwu możliwość rozrywki  – dodaje.

Tadeusz Ferenc jest zachwycony Koncertem Głównym (23 czerwca), który co roku jest główną osią ESK, ale w tym roku prezydentowi wpadła w oko też inne wydarzenie –  silent disco, które odbędzie się na rzeszowskich bulwarach podczas czterodniowej imprezy.

– Wszyscy mają słuchawki na uszach, nie słychać muzyki, ludzie tańczą przy świetle księżyca – fantastycznie to wygląda – uważa Tadeusz Ferenc.

W bogatym programie ESK oczywiście znajdziemy jeszcze wiele, wiele innych wydarzeń kulturalnych, bo podczas tegorocznej edycji festiwalu zostanie zrealizowanych 20 projektów. Będziemy uczestnikami 38 wydarzeń, usłyszymy 9 koncertów, zobaczymy 8 wystaw, a przygotuje to wszystko 350 artystów z 9 państw.

– Będzie się działo – zapowiada Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

The Kooks i kolektywy 

Koncert Główny ESK 2017 odbędzie się w piątek, w drugi dzień festiwalu, o godz. 20:00 tradycyjnie na Stadionie Miejskim  przy ul. Hetmańskiej. Otworzy go Bovska.

– Mamy taką zasadę, że każdy Koncert Główny otwiera artysta, który w minionym roku odniósł jakiś znaczący sukces – wyjaśnia Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki w rzeszowskim magistracie.

Druga część koncertu to „Kolektywy”, czyli polsko-zagraniczne duety muzyczne. W tym roku wystąpią Bednarek i DrymbaDaDzyga (Ukraina); LemON i Rustavi Ensemble (Gruzja); Enej i Dzambo Agusevi Orchestra (Macedonia); BRODKA i UNKLE (Wielka Brytania).

Zwieńczeniem Koncertu Głównego będzie występ gwiazdy zagranicznej – brytyjskiego zespołu The Kooks.

Fot.: Materiały zespołu. Na zdjęciu The Kooks
Fot.: Materiały zespołu. Na zdjęciu The Kooks

Jednym z ważnych wydarzeń każdej edycji ESK jest Art Celebration, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „East United” 22 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 19.00.

– W tym roku będziemy obchodzić 5-lecie tego przedsięwzięcia wymyślonego przez Bartka Skubisza i Zbigniewa Jakubka, którzy co roku zaskakują nas ciekawymi projektami, które za każdym razem są bardzo dobre – mówi Marcin Dziedzic.

Art Celebration będzie podzielone na trzy części: Vitold Rek & the Spark – Lem. Muzyczne sfery, Muzyczny Rzeszów, Tołhaje – Mama Warhola. Nie mniej ciekawie zapowiada się koncert 5`nizza oraz L.U.C & Rebel Babel Ensemble (24 czerwca, scena na Rynku, godz. 19.00).

Zdjęcie: Materiały prasowe. L.U.C.
Zdjęcie: Materiały prasowe. L.U.C.

Electro East  to natomiast koncerty elektronicznej muzyki białoruskiej (25 czerwca, klub festiwalowy, godz. 20.00-22.00). Na scenie zagrają SHUMA ( ŠUMA) – projekt etno-elektroniczny, który tłumaczy starożytne pieśni białoruskie na język muzyki elektronicznej; Mustelide – solowy projekt Natalii Kunitskoi z Mińska, która samodzielnie produkuje i wykonuje eksperymentalną pop-muzykę.

Wystąpi również CherryVata – zespół z Mińska, który wykonuje muzykę elektroniczną inspirowaną jazzem, bluesem, rockiem i hip-hopem. Utwory CherryVata włączone są do listy TOP-100 klasyki trip-hopu, gdzie znajdują się takie gwiazdy jak Massive Attack, Funki Porcini, Thievery Corporation, Portishead.

Teatru nie zabraknie

W programie imprezy znajdziemy również koncert Wacława Zimpla oraz tria Rogiński, Trzaska, Moretti, All Night Vigil, czyli koncert muzyki dawnej oraz koncert poezji śpiewanej pod nazwą „Lwów. Szkice miejskie”.

Podczas ESK 2017 i miłośnicy teatru znajdą coś dla siebie. W planach jest spektakl „Romeo i Julia” w wykonaniu aktorów z Teatru Maska, „Le Spectre de la Rose” , czyli balet współczesny w jednym akcie, „Opowieści o stworzeniu świata”  Emilii Raiter –  muzyczno – teatralna opowieść o powstaniu Ziemi i ludzi, ukazująca mity i wierzenia z różnych kultur: słowiańskiej, afrykańskiej, oceanicznej i hinduskiej oraz „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” z Piotrem Cyrwusem w roli głównej.

Zdjęcie: Materiały prasowe. "Romeo i Julia"
Zdjęcie: Materiały prasowe. „Romeo i Julia”

Jeśli chodzi o wystawy artystyczne, to i tu również program ESK przedstawia się bogato. Na rzeszowian czekają wernisaże fotografii Kuby Kamińskiego „Szeptuchy” w Galerii DWA PLANY (ul. Krakowska 20), „Świteź i Nowogródek – 200 lat po Mickiewiczu” Tatiany Cariuk-Falewicz  w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, „Rachu-Ciachu” – wystawa wycinanki białoruskiej Marka Maksimovicha (Wypożyczalnia Muzyczna WiMBP, ul. Żeromskiego 2).

Andrus na ESK

Filmowo rozpieszczać nas będzie „Majdan. Rewolucja Godności”, „Rzeszowskie janusze”, „Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa” – reż. Mina Mileva, Vesela Kazakovaoraz „Lewiatan” – reż. Andriej Zwiagincew.

Ciekawie zapowiada się interdyscyplinarny projekt „Syreny”, gdzie siedmiu młodych ludzi sztuki mierzy się z problemem integracji różnych jej przejawów w kontekście wielokulturowości, stwarzając w „Galerii R_z” w Rzeszowie multidyscyplinarną wystawę – sensoryczną czasoprzestrzeń.

Zdjęcie: Materiały prasowe. "Syreny"
Zdjęcie: Materiały prasowe. „Syreny”

Podczas ESK pojawi się również Artur Andrus, znany i lubiany dziennikarz, autor książek i tekstów piosenek, artysta kabaretowy, Mistrz Mowy Polskiej, współautor cyklu reportaży „Z Andrusem po Galicji”, z którym będzie można porozmawiać podczas spotkania autorskiego „W drodze do rymu”.

Dla najmłodszych również nie zabraknie atrakcji, które będą czekać na nich m.in. w Muzeum Dobranocek.

– W 2011 roku wraz z rządem podjęliśmy decyzję o organizacji imprezy, która będzie zbliżać narody Europy środkowowschodniej. Kontynuujemy ten projekt i mamy nadzieję, że uda nam się to również w przyszłych latach – mówi Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

Zdjęcie: Materiały prasowe. Artur Andrus
Zdjęcie: Materiały prasowe. Artur Andrus

22 CZERWCA, CZWARTEK

„Dobranocki ze Wschodu” – wystawa plenerowa Muzeum Dobranocek – Bulwary

„Sięgając do korzeni”  – wystawa plenerowa z fotoplastykonem – Bulwary

– 9.00 – 19.00 – wystawa czasowa „Coralgol to właśnie ja” prezentująca pamiątki z realizacji serialu o przygodach słynnego Misia – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

– 9.00 – 19.00 – „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” – maraton filmowy – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

– 9.30 – 11.00 – „Wojaże pełne muzycznych wrażeń”  – warsztaty muzyczne i gry słowne, tańce z różnych stron świata, zabawa w sleeveface i inne atrakcje – blok dziecięcy z udziałem Mobilnej Filharmonii – klub festiwalowy

– 11.30 – 12.30 – warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ dla dzieci do lat 6 – klub festiwalowy

– 11.30 – 13.00 – spotkanie ze studentami z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania nt. zwyczajów i kultury ukraińskiej oraz dobranocek ze Wschodu – klub festiwalowy

– 13.30 – 14.30 – warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ dla dzieci do lat 12 – klub festiwalowy

– 14.00 – 16.00 – „W drodze do rymu” – spotkanie autorskie z Arturem Andrusem, prowadzenie Jan Wolski – Galeria Rzeszów, al. Piłsudskiego 44

– 17.00 – 18.00 – Otwarcie wystawy plakatów z animacji „Wilk i Zając” – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

– 17.00 – 18.30 – Emilia Raiter „Opowieści o stworzeniu świata” – klub festiwalowy

– 19.00 – 20.00 – wernisaż wystawy fotografii Kuby Kamińskiego „Szeptuchy”, Galeria DWA PLANY, ul. Krakowska 20

– 19.00 – 22.00 – Art Celebration: East United – Filharmonia Podkarpacka, ul. Szopena 30

– 20.00 – 21.00 – koncert koncert Wacława Zimpla  – klub festiwalowy

– 21.00 – 22.00 – koncert  Rogiński/Trzaska/Moretti  – klub festiwalowy

– 21.30 – 00.30 – Syreny – akcja performatywna – Galeria R_Z, ul. 3 Maja 18

– 22.30 – 00.00 – projekcja filmu „Majdan. Rewolucja Godności” – reż. Siergiej Łoźnica, Ukraina / Holandia 2014 / 130 min. – klub festiwalowy

23 CZERWCA, PIĄTEK

„Dobranocki ze Wschodu” – wystawa plenerowa Muzeum Dobranocek – Bulwary

„Sięgając do korzeni”  – wystawa plenerowa z fotoplastykonem – Bulwary

– 9.00 – 19.00 – wystawa czasowa „Coralgol to właśnie ja” prezentująca pamiątki z realizacji serialu o przygodach słynnego Misia – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

– 9.00 – 19.00 – „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” – maraton filmowy – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

– 10.00 – 12.00 – „Zrób sobie bohatera” – warsztaty plastyczne tworzenia masek bajkowych postaci – Wilka i Zająca, Kiwaczka i Krokodyla Gieny. Quiz wiedzy dobranockowej – klub festiwalowy

– 16.30 – 18.30 – „Sięgając do korzeni” – Cyjanotypia – otwarte warsztaty techniki fotograficznej – klub festiwalowy

17.00 – 18.30 – „Sięgając do korzeni” – spotkanie z potomkinią Edwarda Janusza – Elżbietą Kaliszewską (DSAFiTA), kustoszem mającym pieczę nad dorobkiem dziedzictwa zakładu E. Janusza – Rafałem Kocołem (Muzeum Okręgowe w Rzeszowie) oraz koordynatorem cyfrowych zbiórek regionalnych pamiątek – Bożeną Jandą (WiMBP w Rzeszowie) odkryje przed uczestnikami rzeszowskie korzenie – klub festiwalowy

– 17.00 – 18.30 –  „Lwów. Szkice miejskie” –  koncert poezji śpiewanej duetu Kuba Blokesz (śpiew) i Michał Szuba (gitara) oraz wystawa fotografii Surena Vardaniana  „lwowskie impresje” – Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 26

– 17.00 – 19.00 – Projekcje animacji z 5 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2017 oraz spotkanie z pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu Piotrem Kardasem – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

– 18.30 – 19.00 –  „Sięgając do korzeni” – „Rzeszowskie janusze” projekcja filmu dokumentalnego o galicyjskim Rzeszowie, ocalałym od zapomnienia, dzięki fotografiom Edwarda Janusza, potocznie określanymi „januszami” – klub festiwalowy

– 20.00 – 1.00 – Koncert Główny – Stadion Miejski, ul. Hetmańska 69

– 21.30 – 1.00 – Syreny – akcja performatywna – Galeria R_Z, ul. 3 Maja 18

24 CZERWCA, SOBOTA

„Dobranocki ze Wschodu” – wystawa plenerowa Muzeum Dobranocek – Bulwary

„Sięgając do korzeni”  – wystawa plenerowa z fotoplastykonem – Bulwary

– 10.00 – 19.00 – wystawa czasowa „Coralgol to właśnie ja” prezentująca pamiątki z realizacji serialu o przygodach słynnego Misia – Muzeum Dobranocek, ul Mickiewicza 13

– 10.00 – 19.00 – „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” – maraton filmowy – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

– 12.00 – 17.00 – SMYK ARENA – klub festiwalowy

– 12.00 – 13.00 – „Świteź i Nowogródek – 200 lat po Mickiewiczu” – wystawa fotografii wraz z uroczystym wernisażem autorstwa Tatiany Cariuk – Falewicz – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9

– 13.00 – 14.00 – „Artyści fotograficy z Białorusi” – wykład Tatiany Cariuk – Falewicz – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9

– 14.00 – 16.00 – Legalna Kultura – debata. LOSY KULTURY  W CYFROWEJ RZECZYWISTOŚCI. Nowe technologie – nadzieja czy zagrożenie – klub festiwalowy

– 16.00 – 18.00 – „Rachu-ciachu” – wystawa wycinanki białoruskiej Marka Maksimovicha oraz warsztaty wycinania z papieru motywów charakterystycznych dla białoruskiej sztuki ludowej – Wypożyczalnia Muzyczna WiMBP, ul. Żeromskiego 2

– 16.00 – 20.00 – Global Village – klub festiwalowy

– 19.00 – 22.00 – koncert zespołu 5`nizza oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble wraz z gościnnym udziałem Kayah i KALIBER 44

– 19.30 – 20.30 – All Night Vigil – koncert muzyki dawnej – Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, ul. Sokoła 8

– 21.00 – 22.30 – „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” – spektakl teatralny w reżyserii Tomasza Obary. W roli głównej Piotr Cyrwus – klub festiwalowy

– 21.30 – 1.00 – Syreny – akcja performatywna – Galeria R_Z, ul. 3 Maja 18

– 22.00 – 00.00 – „Sięgając do korzeni” – video-mapping na drzewie inspirowany postacią Edwarda Janusza – Bulwary

– 23.00 – 00.30 – projekcja filmu „Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa” – reż. Mina Mileva, Vesela Kazakova, Bułgaria 2014 / 86 min. – klub festiwalowy

– 23.00 – 2.00 – Silent Disco – klub festiwalowy

25 CZERWCA, NIEDZIELA

„Dobranocki ze Wschodu” – wystawa plenerowa Muzeum Dobranocek – Bulwary

„Sięgając do korzeni”  – wystawa plenerowa z fotoplastykonem – Bulwary

– 10.00 – 19.00 – wystawa czasowa „Coralgol to właśnie ja” prezentująca pamiątki z realizacji serialu o przygodach słynnego Misia – Muzeum Dobranocek, ul Mickiewicza 13

– 10.00 – 19.00 – „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” – maraton filmowy – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

– 10.30 – 13.30 – warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Prowadzenie: Piotr Cyrwus – klub festiwalowy

– 12.00 – 17.00 – SMYK ARENA – klub festiwalowy

– 12.00 – 21.00 – Bitwa o Wschód – zawody taneczne – plac przy Moście Zamkowym

– 16.30 – 18.00 – „Romeo i Julia” – Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 19.30 – 22.00 – Electro East – koncerty elektronicznej muzyki białoruskiej: SHUMA, Mustelide, CherryVata – klub festiwalowy

– 21.00 – 22.00 – „Le Spectre de la Rose” – balet współczesny w jednym akcie – scena, Rynek

– 22.00 – 00.00 – „Sięgając do korzeni” – video-mapping na drzewie inspirowany postacią Edwarda Janusza – Bulwary

– 22.30 – 00.00 – projekcja filmu „Lewiatan”/„Leviathan” – reż. Andriej Zwiagincew, Rosja, 2014, 140 min. – klub festiwalowy

– 23.00 – 1.00 – Silent Disco – klub festiwalowy

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama