Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało ranking 10. uczelni najbardziej obleganych w tym roku przez maturzystów. WSIiZ zajęła 6. miejsce w Polsce wśród najchętniej wybieranych niepublicznych szkół wyższych.

Ranking 10. uczelni publicznych i 10. niepublicznych najbardziej obleganych w tym roku przez maturzystów ministerstwo opracowało na podstawie danych z Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym POL-on.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, jako jedyna z Podkarpacia znalazła się w złotej 10. najbardziej obleganych w tym roku uczelni niepublicznych, wyprzedzając m.in. Uczelnię Łazarskiego w Warszawie i Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu.

Żadnej uczelni z regionu nie ma wśród 10. publicznych najchętniej wybieranych przez tegorocznych maturzystów. Na pierwszym miejscu jest Politechnika Warszawska (7,9 kandydatów na jedno miejsce), druga Politechnika Gdańska, trzecia Politechnika Poznańska. Pierwszą 10. zamyka Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Zestawienie zostało opracowane na podstawie liczby zgłoszeń kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. Do WSIiZ podania na takie studia złożyło 1012 maturzystów.

W cenie praktyczne studia dające zatrudnienie

Raport podaje też, iż maturzyści najchętniej wybierają uczelnie techniczne. – Są zorientowani na szkoły coraz bardziej praktycznie i zastanawiają się po jakich uczelniach mają perspektywy zatrudnienia – mówi Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

– W tegorocznym Rankingu Szkół Wyższych tygodnika „Wprost” nasza uczelnia zajęła 4. miejsce wśród niepublicznych szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców i 5. lokatę wśród uczelni z tego sektora najbardziej cenionych przez pracodawców – przypomina prof. Tadeusz Pomianek, rektor WSIiZ.

Z raportu MNiSW wynika też, że niż demograficzny nie wpłynął znacząco na nabór. Spadło zainteresowanie studiami niestacjonarnymi i wieczorowymi. Uczelnie publiczne przyjęły na I rok o 2% mniej kandydatów niż w ubiegłym roku. Na uczelniach niepublicznych nabór był mniejszy o 9,7% .

Najbardziej oblegane informatyka i prawo

Ministerstwo podało też listę najbardziej obleganych kierunków na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich. 3. rok z rzędu otwiera ją wiodący kierunek w WSIiZ – informatyka, którą w tym roku wybrało ponad 30 tys. kandydatów.

– To dobry sygnał dla gospodarki. W Polsce z dużą intensywnością rozwija się przemysł kreatywny, jest spore zapotrzebowanie na informatyków, programistów, grafików komputerowych – zauważa minister Kolarska-Bobińska.

– W naszej uczelni mamy obecnie łącznie 1158 studentów informatyki. Większość ofert pracy w uczelnianym Biurze Karier dotyczy właśnie informatyków, w tym programistów i grafików komputerowych, którzy rozchwytywani są już podczas studiów – podkreśla prof. Pomianek.

Ranking najbardziej obleganych niepublicznych uczelni

1. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie

2. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie

3. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

4. Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

5. Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

6. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

7. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

8. Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi

9. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych

10. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama