Reklama

Pochodzący z Rzeszowa Leszek Opioła, ceniony fotograf, założyciel zespołu One Milion Bulgarians i jego menedżer, zmarł w Nowym Jorku w wieku 50 lat.

Okoliczności śmierci artysty póki co nie są znane. Jak podaje polonijny „Dziennik Związkowy”, ciało „Faziego” (tak nazywali go znajomi) znaleziono zostało w miniony poniedziałek w jego mieszkaniu na Manhattanie. Według ustaleń policji i koronera, Leszek Opioła zmarł z przyczyn naturalnych.

Nagła śmierć 50-letniego fotografa i muzyka wstrząsnęła polonijnym środowiskiem artystycznym w Nowym Jorku, gdzie od ponad 20 lat Opioła mieszkał i tworzył. „Fazi” zaledwie rok temu gościł w Chicago ze swoją wystawą „See the Blues, Hear the Music”, zaprezentowaną Dreambox, galerii Iwony Biedermann

„Ta wystawa jest hołdem złożonym wszystkim wielkim artystom, jakich miałem szczęście fotografować” – przypomina Dziennik Związkowy słowa sprzed roku Leszka Opioły.

„Fazi” pochodził z Rzeszowa. Do USA pojechał pod koniec lat 80. Zamieszkał na Manhattanie, na East Village, gdzie dokumentował życie artystyczne dzielnicy i zachodzące w niej przemiany. Jego mieszkanie szybko stało się miejscem spotkań ówczesnych kontestatorów.

W latach 80. „Fazi” w Rzeszowie współtworzył legendarny festiwal „Rock Galicja”. Przyczynił się do powstania Rzeszowskiej Sceny Rockowej. To z jego inicjatywy zawiązał się zespół One Milion Bulgarianas, którego był też menedżerem.

– Działał w klubie studenckim „Plus”. Współzakładał  w Rzeszowie i pracował w biurze ”Alma-Art.”, które w owych latach organizowało wiele niezwykłych wydarzeń artystycznych, takich jak widowisko „Breakout wraca do domu” – przypomina Radio Rzeszów.

„Dla wielu przyjaciół to strata, nie do wypełnienia, dla jeszcze wielu, to moment niewysłowionego zdziwienia: dlaczego? Wracał do Chicago w poszukiwaniu muzycznych tropów, muzycznych inspiracji. W tej bardzo ważnej polskiej części bluesowej historii miasta, znalazł to, czego poszukiwał od lat” – wspomina na blogu Dariusz Lachowski, fotograf i korespondent „Dziennika Związkowego”, który miał okazję poznać „Faziego”.

Pogrzeb Leszka Opioły odbędzie się w Polsce w najbliższy piątek (18 lipca). W kościele parafialnym w Borku Starym o godz. 16:30 odbędzie się o msza w jego intencji.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: