Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie odnotowała w sobotę pierwszy przypadek złamania ciszy wyborczej na Podkarpaciu. 

– W miejscowości Krościenko Wyżne w powiecie krośnieńskim na ulicy Szkolnej doszło do zerwania baneru wyborczego jednego z kandydatów. Trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawcy. Czynności są prowadzone pod kątem wykroczenia – mówi nam Dominika Kopeć z KWP w Rzeszowie.

To na razie jedyny przypadek złamania ciszy wyborczej na Podkarpaciu, która rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę i potrwa ona do niedzieli do godz. 21:00, czyli do czasu zamknięcia lokali wyborczych.

Cisza wyborcza obowiązuje w całym kraju. W tym czasie nie wolno rozdawać ulotek wyborczych, ani rozwieszać plakatów i billboardów, zwoływać zgromadzeń o charakterze wieców wyborczych, wygłaszać przemówień politycznych w miejscach publicznych.

Zabronione jest również organizowanie manifestacji, pochodów, demonstracji politycznych, upublicznianie wypowiedzi kandydujących polityków w mediach, publikowanie sondaży wyborczych. Nie można nakłaniać do głosowania na konkretnych kandydatów czy członków danego komitetu wyborczego. Zabroniona jest też agitacja w internecie. 

Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna – nawet w wysokości miliona złotych. 

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. Druga cisza wyborcza będzie obowiązywała też w związku z zaplanowaną drugą turą wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów (4 listopada). Cisza zacznie obowiązywać od północy z 2 na 3 listopada. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.