Fot. Kamil Pudełko / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc
Reklama

Tadeusz Ferenc, Tomasz Kamiński, Bogusław Sak i Konrad Fijołek – to liderzy list komitetu Rozwój Rzeszowa do Rady Miasta Rzeszowa w tegorocznych wyborach samorządowych. 

W piątek wieczorem poznaliśmy pełny skład kandydatów Rozwoju Rzeszowa, którzy zostali zgłoszeni do rejestracji w Miejskiej Komisji Wyborczej. Komitet, którego twarzą jest prezydent Tadeusz Ferenc, zgłosił maksymalną liczbę kandydatów w czterech okręgach wyborczych. W pierwszym – 9, w trzech pozostałych – po 8.

W wyborach wystartuje z 11 z 12 dotychczasowych radnych Rozwoju Rzeszowa. W wyborach nie weźmie udziału Stanisław Ząbek. Są również obecni wiceprezydenci miasta: Marek Ustrobiński, Stanisław Sienko i Henryk Wolicki. 

Na listach znaleźli się także działacze Nowoczesnej, która wspiera politykę Tadeusza Ferenca. W okręgu nr 3 z drugiego miejsca wystartuje szefowa podkarpackiej Nowoczesnej Anna Skiba, w okręgu nr 2 z trzeciego miejsca Robert Homicki, szef rzeszowskiej N. Cztery lata temu do rady dostał się z listy Platformy Obywatelskiej. 

Wśród nowych, a zarazem młodych twarzy, które są na listach Rozwoju Rzeszowa można dostrzec m.in. Dominikę Kobiałkę, wokalistkę, znaną z udziału w programie The Voice of Poland. Startuje ona w okręgu nr 1 z ostatniego, dziewiątego miejsca. Jest też Daniel Kunysz, szef stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl (okręg nr 2, szóste miejsce). 

Kto na “jedynkach”?

Fot. Kamil Pudełko / Rzeszów News. Tomasz Kamiński na zdjęciu po lewej stronie

Najwięcej uwagi przyciągają, rzecz jasna, liderzy. Tutaj raczej nie ma niespodzianek. W okręgu nr 1 listę otwiera Tomasz Kamiński. To były szef podkarpackiego SLD, poseł tej partii w latach 2007-2015, jeden z “ojców założycieli” koalicji PO-PSL-SLD, która w latach 2010-2013 rządziła na Podkarpaciu.

Tomasz Kamiński był radnym Rzeszowa w latach 2002-2004 i 2006-2007. Kamiński należał do jednych z najbardziej wyróżniających się radnych, w 2006 r. głosował przeciwko przekazaniu pomnika Czynu Rewolucyjnego bernardynom za symboliczną “złotówkę”. Ostatnio zainicjował akcję zbierania podpisów pod petycją, by Centrum Nauki “Łukasiewicz” powstało w Rzeszowie, a nie w Jasionce, tak jak chcą to zrobić PiS-owskie władze województwa. 

Dalsze miejsca w okręgu nr 1, do piątego, zajmują dotychczasowi radni.  

Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Bogusław Sak

W okręgu nr 2 listę otwiera obecny radny Bogusław Sak, należący do jednych z najwierniejszych radnych wspierających Tadeusza Ferenca. Sak jest szefem administracji osiedla 1000-lecia w Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ma wyższe wykształcenie, jest inżynierem.

Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Konrad Fijołek

W okręgu nr 3 liderem listy jest Konrad Fijołek, obecny radny, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, w przeszłości szef rzeszowskich struktur SLD. W ostatnich latach zaangażował się w ruch miejski Rzeszów Smart City, którego jest twórcą. 

Zdjęcie: Facebook.com / Rzeszów – stolica innowacji

W okręgu nr 4 nie mogło być innego lidera, jak Tadeusza Ferenca, który jednocześnie kandyduje po raz piąty na prezydenta Rzeszowa. Jeżeli Ferenc wygra wybory o fotel w ratuszu, to z mandatu radnego automatycznie zrezygnuje. Tadeusz Ferenc jest “lokomotywą” listy Rozwoju Rzeszowa. 

LISTY ROZWOJU RZESZOWA W WYBORACH 2018

Okręg nr 1    

– Kamiński Tomasz           

– Chlebek Czesław    

– Walawender Witold        

– Warchoł Maria    

– Skwirut Kamil   

– Agnieszka Gocek    

– Tadla Józef    

– Leśniak-Moczuk Krystyna   

– Kobiałka Dominika        

Okręg nr 2 

– Sak Bogusław    

– Gołąb Sławomir   

– Homicki Robert   

– Drozdowska Renata   

– Wolicki Henryk   

– Kunysz Daniel    

– Dec Janina    

– Buk Agnieszka 

Okręg nr 3

– Fijołek Konrad

– Skiba Anna

– Wywrocki Waldemar

– Micał Janusz

– Ustrobiński Marek

– Dudzińska Krystyna

– Rząsa Dorota

– Walawender Robert

Okręg nr 4

– Ferenc Tadeusz

– Buż Wiesław

– Kwaśniak Mirosław

– Fijołek Ewelina

– Sienko Stanisław

– Ożyło Tadeusz

– Depa Ewa

– Lasko Joanna

Cztery lata temu najwięcej głosów w wyborach do Rady Miasta zdobył PiS – 23 435 (37,59 proc.). Drugi był Rozwój Rzeszowa (37,30 proc., 23 252 głosów) i to on wprowadził najwięcej radnych (11), bo przy podziale mandatów pod uwagę brano głosy oddane na kandydatów w okręgu, a nie w skali miasta. 

Trzecie miejsce w poprzednich wyborach zajęła Platforma Obywatelska, na którą głosowało 10 565 osób (16,95 proc.). PO wprowadziła do rady cztery osoby i razem z Rozwojem Rzeszowa stworzyła koalicję wspierającą Tadeusza Ferenca. 

Termin rejestracji kandydatów w tegorocznych wyborach mija 17 września. Wybory odbędą się 21 października.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

33 KOMENTARZE

 1. Mam pytanie: czy prawdziwą informacją jest to, że aby być “jedynką” na liście Rozwoju Rzeszowa trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych? A jeżeli tak to komu?
  PS. Nigdy nie zagłosuję na PiS i na SLD (Ferenc), bo za bardzo mi zależy na Rzeszowie.

 2. Prezydenci 12 miast podpisali deklarację w sprawie przyjmowania imigrantów. Zobacz, kto chce ich u siebie:
  Są to włodarze Szczecina, Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, RZESZOWA, Warszawy i Wrocławia.

 3. Wypływają kandydaci do obstawienia korytka jak tłuste oczy w dobrym rosole do góry –
  walka bedzie totalna bo kto zasiądzie na taborecie przy korytku to Gość
  -no ale miejsc mało a zainteresowanych wielu więc bedzie ciekawie i intrygująco.

 4. Nikt tak nie zadłużył gminy ,miasta Rzeszów w ostatniej kadencji jak Tow.Ferenc, przypomina to propagandowe działanie Edwarda który tez uzależnił kraj od pożyczkodawców.Ostanie dane wskazują że według wieloletnich planów finansowych miasta Rzeszów że na koniec 2018 roku gm,miasto Rzeszów będzie miała ponad 779 mln zł długu. I niewiele da wypuszczanie na ostatniej sesji RM obligacji miejskich bez zabezpieczenia na 40 mln zł.

 5. Ile pani Ania, zapłaciła ci za tę reklamę? Akurat ta osoba jest przeciwieństwem słowa RAZEM…. Jej hasłem powinno być : osiągamy cel, nie ważne jakim i czyim kosztem..

 6. Wybory samorządowe w Rzeszowie, niby po co?
  Rada Miasta Rzeszowa uchwala uchwały, a Prezydent nie wszystkie wykonuje, np.
  uchwała Nr LV/1282/2018 z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie usunięcia pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej z Placu Ofiar Getta w Rzeszowie. Dlaczego nie została wykonana? Gdyż Prezydent ma inne zdanie niż Radni i nie podoba mu się ustawa tzw. “dekomunizacyjna”.
  rzeszow.news z dnia 28 lutego 2018 21:00:
  “– Ta inicjatywa nie bierze się tylko z tego, że chcemy zrealizować ustawę, ale też z naszego przekonania, że ten pomnik powinien z przestrzeni publicznej zniknąć. Nie namawiamy do jego wyburzenia, ale do przeniesienia na cmentarz żołnierzy radzieckich, bo mamy świadomość skomplikowanej sytuacji w tamtym czasie – mówił Andrzej Dec (PO), szef Rady Miasta.”

  Kolejna tym razem niepotrzebna uchwała Nr LXIII/1493/2018 z dnia 28 sierpnia 2018 r. w/s konsultacji z mieszkańcami zainteresowanych osiedli: „Czy jest Pani/Pan za połączeniem osiedli Śródmieście – Północ i Śródmieście – Południe?”.
  Po co pytać, skoro od co najmniej kilku miesięcy na obszarze w/w osiedli na tablicach z nazwą ulic i numerami budynków jest już tylko opis: ŚRÓDMIEŚCIE?

  Następna uchwała Nr LXIII/1469/2018 z dnia 28 sierpnia 2018 r. zmieniająca lokalizację pomnika określoną w załączniku nr 2 do uchwały Nr XLVI/1000/2017 Rady Miasta Rzeszowa z dnia 11 lipca 2017 r. w sprawie budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.”
  Po co ta uchwała skoro Prezydent rękami swoich urzędników wydał pozwolenie na budowę już 2 lipca 2018r po rozpoznaniu wniosku GMR z dnia 30 maja 2018r . Dziwnym trafem w dokumentacji z maja projekt przewiduje lokalizację pomnika wskazaną w uchwale, która dopiero będzie poddana pod głosowanie trzy miesiące później.
  Wnioski z powyższych przykładów nasuwają się same.

 7. Rzeszów jest jednym z dwóch miast w Polsce, (wraz z Warszawa) w którym do 2050 r przybędzie mieszkańców, reszta się zwija!!! A banda PiSowskich trolli chce rewolucji, po cholerę zmieniać coś to bardzo dobrze funkcjonuje a prezydenta zazdroszczą nam inne miasta?. Cieszę się również, że wraz z prezydentem Ferencem do wyborów idzie Pani Anna Skiba, obserwuje jej karierę polityczną od dłuższego czasu, to bardzo kompetentna osoba działająca społecznie w Radzie Osiedla i w Rzeszowskiej Radzie Kobiet. Powodzenia

 8. Puk, puk, obudź się ze słodkich snów wyborco.
  1000 metrowy most na 20 metrowej rzeczce.
  To rekord świata którego żaden megaloman nie pobije.
  I tego chcesz dla miasta “innowacji”?

 9. Panie Janie ale zbudować most to nie skręcić meble z ikei. To trwa nawet i 2 lata. Jeśli czegoś brakuje jakiegoś papierka to się powinno kazać dowieść a nie blokować całą budowę.

  Dlaczego pis zrobiło na złość prezydentowi? Bo by przed wyborami już było widać pylonu mostu a na to sobie już pis nie mógł pozwolić . No to zablokowali.

  Ale wyborcy Wam tego nie zapomnieli, zapewniam!

 10. Jak nie wiesz jakie sa kulisy blokady przetargu na projekt obwodnicy południowej to zapytaj dyr.dyżurne miejskie spółki Promost C.to on ci dokładnie wyjaśni bo byli dobrze przygotowani i brali nawet udział w przetargu, tylko komisja przetargowa ich wniosek odrzuciła.Dlaczego w tak krótkim czasie nie startowały inne spółki projektowe,bo nie były w stanie uzyskać wszystkich niezbędnych pozwoleń.

 11. Wcześniej głosowałem na Rozwój i Tadka ale teraz patrząc na jego alianse myślę że to koniec. Wolę oddać głos na pis o którym mam złe zdanie niż na postkomunistów z SLD i klaunów z N.

 12. Jeżeli koledzy z PISu kontr kandydata Buczaka zablokowali miastu budowę obwodnicy południowej to panu Ferencowi nie powinno się życzyć powodzenia ale raczej gratulować wygranej.

  Kto zagłosuje na przedstawiciela partii przez którą Rzeszów stracił 277 mln unijnej dotacji? Tak tak przez PIS moje miasto straciło bezpowrotnie ponad 1/4 miliona euto. Brawo Buczak

  https://rzeszow-news.pl/projektant-obwodnicy-poludniowej-wojewoda-dziala-szkode-rzeszowa/

 13. Nawet jak obecny prezydent uzyska przewagę w wyborach, co nie jest już takie pewne,to nie wiadomo czy wytrzyma 5 letnia kadencję na stołku prezydenta.Może lepiej jak by dostał się na członka Rady Miasta.I nie ze względu na wiek (ponad 78 lat) czy poważne problemy zdrowotne ale inne powody które może zmuszą kandydata do złożenia rezygnacji.Bywa tak, że trzeba wiedzieć kiedy mówi się dość, dziękuje za współpracę i odchodzi w glorii a nie czasem w skandalu albo z poważnymi zarzutami.

 14. Jak Ferenc zostanie prezydentem to dobrze by było gdyby dla równowagi w Radzie Miasta Pis miał większość. Wtedy Prezydent już nie powie że Rada mu nie jest potrzebna.

 15. Szanse na głosy mieszkańców może ma że dwóch kandydatów z SLD, reszta na nie ma żadnych najmniejszych szans szczególnie kandydaci z Nowoczesnej.Członkowie Rada Miasta mają reprezentować interesy mieszkańców a nie wchodzić w układy,koalicje z prezydentem działać niekiedy na szkodę mieszkań.Zapewne o wielu nie prawidłowościach na styku władzy i biznesu nieformalnych układach z deweloperami i inwestorami którzy maja problemy z prawem dowiedzą się mieszkańcy może jeszcze przed wyborami.Zapewne dojdzie do dużego przetasowania nie tylko w Radzie Miasta ale w sejmiku samorządowym.Prezes z GS Lubenia,który organizuje zadymy pod biurami posłów i pod rzeszowskimi sądami niech nie liczy na mieszkańców Rzeszowa.

 16. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – monopartia komunistyczna[1][3][4] utworzona 15 grudnia 1948, poprzez połączenie Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w PRL w latach 1948–1989.

  Realizowała ideologię marksizmu-leninizmu. Zgodnie z obowiązującą terminologią partyjną i deklarowanymi założeniami ideowymi, PZPR stanowiła awangardę rządzącej klasy robotniczej.

  Działalność PZPR (oparta na obowiązującym w bloku wschodnim modelu monopartyjnym), w ramach międzynarodowego ruchu komunistycznego i państw demokracji ludowej, podporządkowana była WKP(b)/KPZR (najbardziej do 1956)[1].

  W czasie swojego istnienia, PZPR była partią masową, kierującą centralnie zarządzaną i zbiurokratyzowaną gospodarką, sprawującą władzę państwową w sposób autorytarny, dążącą do totalitarnego kontrolowania wszystkich sfer życia społecznego[1].

Comments are closed.