Fot. Kamil Pudełko / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc

Tadeusz Ferenc, Tomasz Kamiński, Bogusław Sak i Konrad Fijołek – to liderzy list komitetu Rozwój Rzeszowa do Rady Miasta Rzeszowa w tegorocznych wyborach samorządowych. 

W piątek wieczorem poznaliśmy pełny skład kandydatów Rozwoju Rzeszowa, którzy zostali zgłoszeni do rejestracji w Miejskiej Komisji Wyborczej. Komitet, którego twarzą jest prezydent Tadeusz Ferenc, zgłosił maksymalną liczbę kandydatów w czterech okręgach wyborczych. W pierwszym – 9, w trzech pozostałych – po 8.

W wyborach wystartuje z 11 z 12 dotychczasowych radnych Rozwoju Rzeszowa. W wyborach nie weźmie udziału Stanisław Ząbek. Są również obecni wiceprezydenci miasta: Marek Ustrobiński, Stanisław Sienko i Henryk Wolicki. 

Na listach znaleźli się także działacze Nowoczesnej, która wspiera politykę Tadeusza Ferenca. W okręgu nr 3 z drugiego miejsca wystartuje szefowa podkarpackiej Nowoczesnej Anna Skiba, w okręgu nr 2 z trzeciego miejsca Robert Homicki, szef rzeszowskiej N. Cztery lata temu do rady dostał się z listy Platformy Obywatelskiej. 

Wśród nowych, a zarazem młodych twarzy, które są na listach Rozwoju Rzeszowa można dostrzec m.in. Dominikę Kobiałkę, wokalistkę, znaną z udziału w programie The Voice of Poland. Startuje ona w okręgu nr 1 z ostatniego, dziewiątego miejsca. Jest też Daniel Kunysz, szef stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl (okręg nr 2, szóste miejsce). 

Kto na „jedynkach”?

Fot. Kamil Pudełko / Rzeszów News. Tomasz Kamiński na zdjęciu po lewej stronie

Najwięcej uwagi przyciągają, rzecz jasna, liderzy. Tutaj raczej nie ma niespodzianek. W okręgu nr 1 listę otwiera Tomasz Kamiński. To były szef podkarpackiego SLD, poseł tej partii w latach 2007-2015, jeden z „ojców założycieli” koalicji PO-PSL-SLD, która w latach 2010-2013 rządziła na Podkarpaciu.

Tomasz Kamiński był radnym Rzeszowa w latach 2002-2004 i 2006-2007. Kamiński należał do jednych z najbardziej wyróżniających się radnych, w 2006 r. głosował przeciwko przekazaniu pomnika Czynu Rewolucyjnego bernardynom za symboliczną „złotówkę”. Ostatnio zainicjował akcję zbierania podpisów pod petycją, by Centrum Nauki „Łukasiewicz” powstało w Rzeszowie, a nie w Jasionce, tak jak chcą to zrobić PiS-owskie władze województwa. 

Dalsze miejsca w okręgu nr 1, do piątego, zajmują dotychczasowi radni.  

Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Bogusław Sak

W okręgu nr 2 listę otwiera obecny radny Bogusław Sak, należący do jednych z najwierniejszych radnych wspierających Tadeusza Ferenca. Sak jest szefem administracji osiedla 1000-lecia w Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ma wyższe wykształcenie, jest inżynierem.

Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Konrad Fijołek

W okręgu nr 3 liderem listy jest Konrad Fijołek, obecny radny, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, w przeszłości szef rzeszowskich struktur SLD. W ostatnich latach zaangażował się w ruch miejski Rzeszów Smart City, którego jest twórcą. 

Zdjęcie: Facebook.com / Rzeszów – stolica innowacji

W okręgu nr 4 nie mogło być innego lidera, jak Tadeusza Ferenca, który jednocześnie kandyduje po raz piąty na prezydenta Rzeszowa. Jeżeli Ferenc wygra wybory o fotel w ratuszu, to z mandatu radnego automatycznie zrezygnuje. Tadeusz Ferenc jest „lokomotywą” listy Rozwoju Rzeszowa. 

LISTY ROZWOJU RZESZOWA W WYBORACH 2018

Okręg nr 1    

– Kamiński Tomasz           

– Chlebek Czesław    

– Walawender Witold        

– Warchoł Maria    

– Skwirut Kamil   

– Agnieszka Gocek    

– Tadla Józef    

– Leśniak-Moczuk Krystyna   

– Kobiałka Dominika        

Okręg nr 2 

– Sak Bogusław    

– Gołąb Sławomir   

– Homicki Robert   

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Drozdowska Renata   

– Wolicki Henryk   

– Kunysz Daniel    

– Dec Janina    

– Buk Agnieszka 

Okręg nr 3

– Fijołek Konrad

– Skiba Anna

– Wywrocki Waldemar

– Micał Janusz

– Ustrobiński Marek

– Dudzińska Krystyna

– Rząsa Dorota

– Walawender Robert

Okręg nr 4

– Ferenc Tadeusz

– Buż Wiesław

– Kwaśniak Mirosław

– Fijołek Ewelina

– Sienko Stanisław

– Ożyło Tadeusz

– Depa Ewa

– Lasko Joanna

Cztery lata temu najwięcej głosów w wyborach do Rady Miasta zdobył PiS – 23 435 (37,59 proc.). Drugi był Rozwój Rzeszowa (37,30 proc., 23 252 głosów) i to on wprowadził najwięcej radnych (11), bo przy podziale mandatów pod uwagę brano głosy oddane na kandydatów w okręgu, a nie w skali miasta. 

Trzecie miejsce w poprzednich wyborach zajęła Platforma Obywatelska, na którą głosowało 10 565 osób (16,95 proc.). PO wprowadziła do rady cztery osoby i razem z Rozwojem Rzeszowa stworzyła koalicję wspierającą Tadeusza Ferenca. 

Termin rejestracji kandydatów w tegorocznych wyborach mija 17 września. Wybory odbędą się 21 października.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama