Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Tadeusz Ferenc w okręgu rzeszowskim, Joanna Frydrych w okręgu krośnieńskim – to oni będą liderami podkarpackich list Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach do Sejmu. Kto za nimi?

We wtorek wieczorem Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, ogłosił liderów sejmowych list Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, samorządowcy, Zieloni). Schetyna zastrzegł, że pełna obsada list będzie dopięta 14 sierpnia.

Jak informowaliśmy, rzeszowską listę (okręg nr 23) otworzy Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, w okręgu krośnieńskim z pierwszego miejsca wystartuje obecna posłanka z Krosna – Joanna Frydrych. Ferenc we wtorek wieczorem przekazał nam krótko: „Tak, startuję w wyborach do Sejmu”. Więcej nie chciał mówić, jest na urlopie. 

Ciekawie jest też na dalszych miejscach obu list. Wiceliderem rzeszowskiej będzie Zdzisław Gawlik, poseł PO i obecny lider podkarpackiej Platformy, trzecia – posłanka PO Krystyna Skowrońska. Tu do końca była walka o kolejność na podium. Gawlik walczy o polityczne przetrwanie, podważane jest jego przywództwo, Skowrońska nie wypchnęła się do Senatu. 

Okręg rzeszowski 

Rzeszów News poznał obsadę kolejnych miejsc na rzeszowskiej liście KO. Z czwartego będzie kandydowała – taki jest plan – Renata Butryn – to była posłanka PO ze Stalowej Woli.

Piąte ma zarezerwowane Teresa Kubas-Hul, była radna PO w sejmiku podkarpackim. Kubas-Hul jest specjalistką od unijnych funduszy. Jej start może zaskakiwać, biorąc pod uwagę, że jej drogi z PO się rozchodziły po ubiegłorocznych wyborach samorządowych, gdy PO nie dała jej  „jedynki”. Kubas-Hul wolała zrezygnować ze startu w wyborach.

Koalicji Obywatelskiej do startu w wyborach w okręgu rzeszowskim udało się namówić także Józefa Gdańskiego. To generał, szef podkarpackiej policji w latach 2007-2015. Gdański ma być „szóstką” na liście KO, do polityki chciał wejść już w ubiegłym roku, gdy bezskutecznie startował w wyborach samorządowych do sejmiku z listy… PSL.

Kto znajdzie się na dalszych miejscach rzeszowskiej listy KO? Tu wciąż są znaki zapytania. Nie jest przesądzone, czy rzeczywiście wystartuje Tomasz Kamiński, były rzeszowski poseł SLD, obecnie radny miejski. Kamińskiego na listę zgłosił koalicjant KO – lewicowa Inicjatywa Polski Barbary Nowackiej. Kamińskiego przymierza się do ostatniego miejsca. 

Mówi się również, że w okręgu rzeszowskim wystartuje Kuba Karyś, szef Komitetu Obrony Demokracji na Podkarpaciu. – Kamiński i Karyś mają duże szanse znaleźć się na naszych listach – słyszymy nieoficjalnie w podkarpackiej PO. Polityczne targi cały czas jednak trwają, na efekty trzeba jeszcze chwilę poczekać. 

Okręg krośnieński

Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News. Na zdjęciu Joanna Frydrych

W okręgu krośnieńskim (nr 22) pozycję lidera listy wywalczyła posłanka PO Joanna Frydrych, która w ostatnich eurowyborach była szefową podkarpackiego sztabu Koalicji Europejskiej, walczyła też o euromandat. Bezskutecznie. Frydrych w Sejmie zasiada po raz pierwszy, w 2011 roku chciała być w Senacie, w 2014 r. przez rok była radną sejmiku. 

Za Joanną Frydrych na krośnieńskiej liście będzie Marek Rząsa, poseł PO z Przemyśla. To jeden z najważniejszych polityków podkarpackiej Platformy, jest sekretarzem partii w regionie. Rząsa w Sejmie jest od 2009 roku. To wtedy zasiadł w ławach sejmowych, zastępując Elżbietę Łukacijewską, która dostała się wówczas do Parlamentu Europejskiego. 

Trzeci na krośnieńskiej liście KO będzie Wojciech Blecharczyk, burmistrz Sanoka w latach 2002-2014, w 2018 roku chciał się dostać z listy KO do sejmiku podkarpackiego. Bez powodzenia. W ostatnim czasie Blecharczyk związał się z Krakowem. Na czwarte miejsce listy szykowany jest Józef Szkoła, były wicestarosta jarosławski, obecnie radny w powiecie.

Z piątego miejsca krośnieńskiej listy KO będzie startowała Iwona Holcman, która jest lekarzem ginekologiem z Leska. Dalsza kolejność miejsc na listach Koalicji Obywatelskiej jest jak wróżenie z fusów. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama