Zdjęcie: Materiały sztabu Rafała Trzaskowskiego

Podkarpacka policja odnotowuje pierwsze przypadki łamania ciszy wyborczej w naszym województwie. 

– Dotychczas otrzymaliśmy 10 zgłoszeń z Niska, Łańcuta, Ustrzyk, Tarnobrzega, Jasła, Krosna i Rzeszowa. Większość z nich dotyczy uszkodzenia banerów i plakatów wyborczych – poinformowała nas w sobotę po godz. 11:00 podkom. Dominika Kopeć z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

W Rzeszowie przy ulicy Podkarpackiej zniszczono 15 banerów Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej. Zniszczone zostały także jego banery w okolicach sklepu „Obi”. Sztabowcy Trzaskowskiego powiadomili o tym policję, funkcjonariusze przyjechali na miejsce i zrobili zdjęcia. 

Ciszę wyborczą wprowadzono o północy z piątku na sobotę i obowiązuje ona do czasu zamknięcia lokali wyborczych, czyli do niedzieli do 21:00. W tym czasie nie można prowadzić agitacji, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to także internetu.

Zabroniona jest również agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna. Najwyższa, od 500 tysięcy złotych do 1 miliona złotych grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej.

W niedzielę, 12 lipca, odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Zmierzą się w niej Andrzej Duda, kandydat PiS, oraz wspomniany Rafał Trzaskowski (KO). Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00. 

Zdjęcie: Materiały sztabu Rafała Trzaskowskiego
Zdjęcie: Materiały sztabu Rafała Trzaskowskiego

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama