Zdjęcie: Wojciech Radwański / materiały prasowe
Reklama

Akcja „Cicho już byłyśmy” w niedzielę (8 października) dotrze do Rzeszowa. Aktywistki Wschodu będą zachęcać kobiety, by poszły na wybory. 

Rzeszów ma już jedną akcję profrekwencyjną. Od piątku na Rynku czas do wyborów parlamentarnych odmierza wielki budzik.

Podobną akcję prowadzi ogólnopolska grupa Wschód, działająca na rzecz sprawiedliwości społecznej i klimatu. To ruch „odważnych osób, które nie boją się konfrontować polityków z rzeczywistością”. Wschód zasłynął z silent disco pod Sejmem.  

– Inna Polska jest możliwa i to na nią zagłosujemy 15 października. Nie chcemy biernie patrzeć jak starsi panowie decydują za nas. Walczymy o to, by głos kobiet i dziewczyn wreszcie został usłyszany, bo to my stanowimy 52% społeczeństwa – informuje Wschód.

– Tej jesieni idziemy na wybory. Cicho już byłyśmy. A Ty? – dodają aktywiści.

Grupa Wschód 2 października publikowała głośny spot „Cicho już byłyśmy”, który zachęca kobiety do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych. W video (ma już ok. 600 tys. wyświetleń) przytoczono głośne wypowiedzi polityków na temat kobiet.

W spocie padły m.in. słowa Jarosława Kaczyńskiego o „dawaniu sobie w szyję” czy Janusza Korwin-Mikkego o tym, że „kobieta jest czymś pośrednim między mężczyzną a dzieckiem”.

Można też usłyszeć, że „dla kobiety sukces edukacyjny to jest przede wszystkim rozrywka, ona nie potrzebuje tego tak bardzo jak mężczyzna”. Bohaterki spotu słuchają tych wypowiedzi, podnoszą do ust palec – ale nie wskazujący, na znak uciszenia, lecz środkowy.

 

– Nie chcemy biernie patrzeć, jak starsi panowie popełniają kolejne błędy naszym kosztem. Nie chcemy, by nasz świat i nasza przyszłość dalej stawała pod znakiem zapytania i zależała od osób oderwanych od rzeczywistości – głosi grupa Wschód.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Tej jesieni możemy postawić na zmianę. Tej jesieni kobiety w całej Polsce mogą iść do urn i zagłosować za lepszą przyszłością – za czystym powietrzem i bez brudnych paliw od dyktatorów, za zielonymi pracami i godnymi płacami, za zdrowy i bezpieczny kraj – dodaje.

Zdjęcie: Wojciech Radwański / materiały prasowe

Działania profrekwencyjne aktywistów nie ograniczają się tylko do spotu. Wyruszyli na ulice polskich miast, w których wieszają plakaty „Cicho już byłyśmy”. Byli w Krakowie, Gnieźnie, Koninie, Poznaniu, Katowicach, Mikołowie i Bytomiu.

W niedzielę (8 października) będą w Rzeszowie. Zbiórka o godz. 17:00 przed pomnikiem Czynu Rewolucyjnego. Do grupy Wschód dołączą krakowianki i lokalne aktywistki, m.in. Daria Dąbrowska, modelka i influencerka.

– Od lat to Podkarpacie stanowi bastion wyborczy Prawa i Sprawiedliwości, więc w samym jego sercu chcemy zwracać uwagę na najpoważniejsze kryzysy, które przygniatają życia kobiet, i zachęcać je do pójścia do wyborów – mówią organizatorki.

Dodają, że w Rzeszowie będą też rozmowy o wyborach, codziennych potrzebach kobiet w Polsce i kryzysach, które ich dotyczą. 

Organizatorzy rzeszowskiej odsłony akcji informują, że sprzed pomnika Czynu Rewolucyjnego mniejsze grupy ruszą ok. godz. 17:30-17:40, by wieszać plakaty.  – Nie przynoście emblematów partyjnych – proszą aktywiści Wschodu. 

Zdjęcie: materiały grupy Wschód

(ram)

redakcja@@rzeszow-news.pl

Reklama