Wybory 2024. Kandydaci PiS do sejmiku podkarpackiego. „Jesteśmy na tak”

– Jesteśmy drużyną pozytywnie nastawioną dla przyszłości Polski i naszego wspaniałego województwa – mówiła w poniedziałek Ewa Leniart, posłanka i szefowa podkarpackich struktur Prawa i Sprawiedliwości. 

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W poniedziałek (5 marca), w rzeszowskim Hotelu Prezydenckim PiS przedstawiło swoje listy z kandydatami do sejmiku podkarpackiego w nadchodzących wyborach samorządowych – 7 kwietnia. Na Podkarpaciu jest pięć sejmikowych okręgów. 

Nazwiska kandydatów zaprezentowała Ewa Leniart, była wojewoda podkarpacki, dziś posłanka PiS i liderka regionalnych struktur partii. PiS w wyborach będzie występował pod hasłem „Podkarpackie 2030” i ogólnopolskim hasłem „Jesteśmy na tak”. 

– Samorząd jest niezwykle ważną instytucją życia publicznego, dba o rozwój naszych ojczyzn, o warunki życia mieszkańców Polski, polskich gmin, powiatów i naszego województwa – mówiła Leniart jeszcze przed odczytaniem nazwisk. 

Zapewniała, że PiS ma „wspaniałą drużynę”.

– Gotową do zmiany Podkarpacia. Jesteśmy drużyną, która jest pozytywnie nastawiona dla przyszłości Polski i naszego wspaniałego Podkarpacia. Jesteśmy na tak dla rozwoju inwestycji w regionie, budowy społeczeństwa obywatelskiego, ochrony zdrowia – dodała. 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Ewa Leniart, poseł PiS

PiS na Podkarpaciu rządzi nieprzerwanie od 2013 roku, gdy w wyniku afery korupcyjnej władze straciła koalicja PO-PSL-SLD. W obecnej kadencji w 33-osobowym sejmiku ma aktualnie aż 24 radnych (miał 25, z klubu wyrzucono Jacka Kotulę). 

W tegorocznych wyborach do sejmiku w okręgu nr 1, który obejmuje Rzeszów i powiaty: rzeszowski, łańcucki i leżajski, listę PiS otwiera Karol Ożóg, obecny radny sejmiku, syn Stanisława Ożoga, byłego europosła PiS. 

„Jedynką” w okręgu nr 2 (powiaty: dębicki, mielecki, strzyżowski i ropczycko-sędziszowski) jest marszałek Władysław Ortyl. W okręgu nr 3 (Tarnobrzeg, powiaty: tarnobrzeski, kolbuszowski, niżański i stalowowolski) liderem jest wicemarszałek Ewa Draus.

W okręgu nr 4 (Przemyśl, powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski i przeworski), na czele listy stoi wicemarszałek Piotr Pilch. W okręgu nr 5 (Krosno, powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jasielski, krośnieński, leski i sanocki, „jedynką” jest Jerzy Borcz, szef sejmiku.

Na listach PiS do sejmiku znalazły się łącznie 43 osoby. Oprócz wspomnianych liderów, są jeszcze m.in. Marcin Fijołek, obecnie radny Rzeszowa; Małgorzata Rauch, była podkarpacka kurator oświaty oraz Andrzej Babiec, do niedawna szef podkarpackiej straży pożarnej.

Na listach PiS nie ma już Doroty Łukaszyk, obecnej radnej sejmiku, która w tegorocznych wyborach postanowiła wystartować z listy PSL. 

PiS zapowiada, że niebawem przedstawi swój program wyborczy podczas konwencji programowej w Rzeszowie. Będzie można się z nim zapoznać też szczegółowo, jak również z sylwetkami kandydatów na stronie: www.podkarpackie2030.pl. 

Lista kandydatów PiS do sejmiku

Okręg nr 1:

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

1. Karol Ożóg

2. Maria Fajger

3. Jerzy Paul

4. Jerzy Cypryś

5. Marcin Fijołek

6. Krzysztof Mączka

7. Anna Panek-Kisała

8. Jolanta Budyka

9. Nina Kitlińska

10. Stanisław Kruczek

Okręg nr 2:

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

1. Władysław Ortyl

2. Małgorzata Rauch

3. Jacek Magdoń

4. Czesław Łączak

5. Stefan Bieszczad

6. Łucja Bielec

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

7. Magdalena Bartkowicz

8. Wacław Szary

Okręg nr 3:

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

1. Ewa Draus

2. Kamila Piech

3. Bogdan Romaniuk

4. Andrzej Babiec

5. Michał Wasyliszyn

6. Wiktor Stasiak

7. Renata Knap

Okręg nr 4:

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

1. Piotr Pilch

2. Sabina Południak

3. Anna Huk

4. Grażyna Zagrobelna

5. Mariusz Król

6. Bożena Majchrowicz

7. Łukasz Mróz

8. Dariusz Iwaneczko

Okręg nr 5:

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

1. Jerzy Borcz

2. Monika Brewczak

3. Mateusz Lechwar

4. Joanna Bril

5. Łukasz Ciółkowski

6. Aleksandra Ciepiela

7. Katarzyna Kaszowicz

8. Monika Gaworecka

9. Katarzyna Madej-Janowska

10. Adam Śnieżek

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama