Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Waldemar Szumny (z prawej strony)

Centrala PiS zatwierdziła kandydaturę Waldemara Szumnego w wyborach na prezydenta Rzeszowa – dowiedział się nieoficjalnie Rzeszów News.

Decyzja władz Prawa i Sprawiedliwości zapadła w piątek, 16 lutego. Kandydaturę Szumnego na prezydenta Rzeszowa wysunęły lokalne struktury PiS, pisaliśmy o tym 19 stycznia. Kropkę nad „i” musiał postawić Komitet Polityczny partii. I tak właśnie się stało. 

– Waldemar Szumny jest naszym kandydatem na prezydenta Rzeszowa. Ma zgodę i Zarządu Wojewódzkiego, i Komitetu Politycznego PiS – potwierdziła nam w niedzielny wieczór poseł Ewa Leniart, szefowa podkarpackich struktur partii. 

Prawdopodobnie już w poniedziałek (19 lutego) Waldemar Szumny zostanie oficjalnie przedstawiony jako kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa, choć – jak słyszymy w partii – prezentacja może się opóźnić o kilka dni. 

Szumny ma 56 lat, z wykształcenia jest matematykiem, był nauczycielem akademickim na Politechnice Rzeszowskiej, aktualnie pracuje w Kancelarii Zarządu Województwa Podkarpackiego, od 1998 r. jest radnym Rady Miasta Rzeszowa, od 2019 r. jej wiceszefem.

Czy Waldemar Szumny będzie największym zagrożeniem dla urzędującego prezydenta Konrada Fijołka (Rozwój Rzeszowa), który ponownie będzie startował w wyborach? Wiele na to wskazuje, choć trudno przewidzieć moc dr. Jacka Strojnego z Razem dla Rzeszowa.   

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na dodatek, w piątek (16 lutego) do wyścigu o fotel prezydenta Rzeszowa zgłosił się Adam Dziedzic, szef podkarpackiego PSL i poseł tej partii. Startować ma też Jacek Ćwięka, były działacz Konfederacji. Raczej przepadnie pomysł, by PO wystawiła Marcina Deręgowskiego.

Będzie druga tura?

Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów komitety wyborcze mogą rejestrować do 4 marca. Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów możliwe są dogrywki dwa tygodnie później – 21 kwietnia.

Trzy lata temu przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa już w pierwszej turze wygrał Konrad Fijołek, kandydat ówczesnej opozycji parlamentarnej. Coraz częściej słychać opinie, że Fijołek drugi raz takiego sukcesu nie powtórzy. 

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Waldemar Szumny liczy w pierwszej turze na 25-procentowe poparcie, przejście do drugiej tury, w której poparcia udzielą mu inni kandydaci zmuszeni przełknąć gorycz porażki. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama