Fot. Marcin Kobiałka / Rzeszów News. Na zdjęciu od lewej: Paweł Preneta, Elżbieta Wisz i Agnieszka Itner
Reklama

Elżbieta Wisz otworzy podkarpacką listę Lewicy Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Lewicę Razem tworzą trzy ugrupowania: Razem, Unia Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej, którego liderem jest znany lewicowy działacz Piotr Ikonowicz.

W środę w Rzeszowie Lewica Razem zaprezentowała pierwszą trójkę swojej eurolisty na Podkarpaciu. Liderką jest Elżbieta Wisz (reprezentuje RSS), z wykształcenia psycholog, pracownica oświaty, działająca też w stowarzyszeniu Nowy Horyzont, które od prawie 10 lat pomaga osobom poszkodowanym przestępstwami.

Na drugim miejscu Lewicy Razem jest Paweł Preneta z Razem, a na trzecim jego koleżanka partyjna Agnieszka Itner. Oboje znani są z organizowania w Rzeszowie m.in. “Czarnych Protestów” i Marszu Równości.

– W nadchodzących wyborach tak naprawdę Lewica Razem jest jedyną lewicową listą. Mamy nadzieję, że w Parlamencie Europejskim, jak również w trakcie kampanii wyborczej, wybrzmią te postulaty, które lewica powinna zgłaszać – mówił Paweł Preneta. 

Walka z kartelami farmaceutycznymi 

Politycy Lewicy Razem zapowiadają, że w europarlamencie będą walczyć o darmowe leki na recepty, wprowadzenie europejskiej minimalnej pensji dla wszystkich obywateli UE oraz będą zabiegać o skuteczną walkę ze smogiem, ale tak, by jej kosztów nie przerzucano na najbiedniejszych. 

– W UE formalnie jesteśmy od 2004 roku, ale cywilizacyjnie i kulturowo sytuujemy się ciągle na peryferiach. Chcemy Unii wszystkich obywateli, a nie tylko elit rządzących i kapitału. Polki i Polacy mają znacząco gorszy dostęp do programów lekowych, nie możemy liczyć na podobny standard usług medycznych, jaki obowiązuje w UE – mówi Elżbieta Wisz.

– Chcemy, by wielkie kartele farmaceutyczne w większym stopniu zaczęły się przyczyniać do poprawy jakości zdrowia naszych obywateli. Chcemy również, by w tym procesie zaczęły uczestniczyć korporacje kapitałowe i finansowe oraz wielkie firmy – podkreślała Wisz. 

Lewica Razem domaga się likwidacji patentów na leki. – Firmy farmaceutyczne dyktują ceny z sufitu – uważa Agnieszka Itner. Twierdzi, że UE powinna ustanowić publicznego producenta leków, finansować ich badania, a w efekcie zmniejszyłyby się ceny leków i byłby do nich większy dostęp. – Mamy prawo do nowoczesnych leków i godnego traktowania – mówi Itner. 

Unia nie tylko rynków, ale też pracowników

Politycy Lewicy Razem mówią też, że Polacy spośród wszystkich krajów UE pracują najdłużej. – W kulturze pańszczyźnianej i folwarcznej – zaznacza Elżbieta Wisz. Jej zdaniem obecne pensje Polaków nie wystarczają na godne życie. LR twierdzi, że ponad połowa Polaków zarabia niewiele ponad 2,5 tys. zł netto, a np. Niemczech nawet trzy razy więcej.

– Chcemy, by UE zadbała o to, by wszyscy europejczycy w miejscu zamieszkania mogli pracować i godziwie zarabiać. W PE będziemy się domagali wprowadzenia przepisów związanych z harmonizacją pracy, przyjęcia standardu zatrudnienia oraz wprowadzenia europejskiej minimalnej pensji – zapowiada Paweł Preneta. 

– Czas, by UE stała się nie tylko unią rynków, ale również unią pracowników – dodaje.  

Lewica Razem opowiada się też za skróceniem tygodniowego czasu pracy – do 35 godzin. – Jeżeli człowiek wymyślił kapitalizm i katorżniczy system eksploatowania pracownika, to możemy również ten system przeformułować na bardziej humanitarny i godnościowy – twierdzi Elżbieta Wisz.  

Pełną 10-osobową podkarpacką listę Lewicy Razem mamy poznać w przyszłym tygodniu. LR liczy, że w wyborach do PE, które odbędą się 26 maja, w skali całego kraju zdobędzie dwa euromandaty. – Jesteśmy realistami – mówi Paweł Preneta.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

10 KOMENTARZE

 1. Dzisssus, przecież oni wyglądają jak pokraki. Jeszcze gorzej niż Zalewska, Mazurek, Szydło czy Kempa… .Na szczęście nikt ich nie zna to może razem dostaną z …pięć głosów.

 2. Komuniści? Po prosty socjaliści, a nie żadni komuniści. No, ale dla “Prawdziwych Polaków – Katolików”, każdy komu z nimi nie po drodze to rzecz jasna komunista.

 3. Na co dzień zajmuję się wizerunkiem. Mam kilka darmowych rad dla kandydatów LR.
  Pan P.P. proszę zdjąć te okulary, pokazać oczy. W historii demokracji jeszcze nikt nic ugrał w okularach.
  Pani E.W. – proszę dobrać rysunek brwi do kształtu łuków brwiowych. Ta dysharmonia na twarzy, budzi u obserwatorów poczucie zaniepokojenia.
  Pani A.I. – proszę wrócić do blondu.I uśmiechu. I będzie dobrze.

 4. “Oboje znani są z organizowania w Rzeszowie m.in. “Czarnych Protestów” i Marszu Równości”.
  Japierdu,co to jest, czy to są atuty, żeby reprezentować Podkarpacie w europarlamencie, to może jeszcze wystawcie kogoś kto wczoraj siedział na ławce w parku albo dwa razy upiekł makowiec?

 5. wprowadzenie europejskiej minimalnej pensji dla wszystkich obywateli UE – genialny postulat!
  już widzę jak wypłaty minimalne są podwajane, ale zgadnijcie co się stanie z cenami produktów i usług? Co zrobią ci, którzy zarabiali średnią krajową, a teraz będzie to minimalna UE? też dostaną podwyżkę?

  Lewica Razem domaga się likwidacji patentów na leki – o, świetny pomysł. Koncern farmaceutyczny wyda 2 miliardy dolarów na badania i opracowanie leku, a później każdy, kto dysponuje zapleczem technicznym będzie mógł go produkować. Wiecie co…. koncern nie wyda…

  Lewica Razem opowiada się też za skróceniem tygodniowego czasu pracy – do 35 godzin. – jestem za. Ciekawe która międzynarodowa firma będzie chciała inwestować w Polsce, skoro w Rumunii czy na Słowacji pracownicy koszty pracy będą dużo, dużo niższe.

  W sumie…
  podwyższą mi pensję,
  skrócą tydzień pracy
  dadzą leki prawie za darmo

  nawet PIS tyle nie obiecał. Biorę to!

Comments are closed.