Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na pierwszym planie Władysław Ortyl
Reklama

Nokaut – tak jednym słowem można powiedzieć o wyborach do sejmiku podkarpackiego. PiS obsadzi w nim aż 25 miejsc w 33-osobowym sejmiku. 

Niedzielne wybory samorządowe potwierdziły dominację PiS na Podkarpaciu. W wieczór wyborczy Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki i szef PiS w regionie rzeszowskim, mówił nam, że jego partia powinna poprawić wynik sprzed czterech lat, gdy do sejmiku PiS wprowadził 19 radnych. – Powinniśmy mieć teraz 20-21 radnych – typował Ortyl.

Nieoficjalne jeszcze wyniki tegorocznych wyborów zaskoczyły sam PiS. Partia zgarnęła aż 25 mandatów w 33-osobowym sejmiku. Rekordowy wynik zanotował Władysław Ortyl, który był liderem PiS w okręgu nr 2, obejmujący powiaty: dębicki, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski. Ortyl otrzymał aż 38 428 głosów. 

W okręgu nr 1, który obejmuje Rzeszów, a także powiaty rzeszowski, łańcucki i leżajski, najlepszy wynik w PiS zanotował Jerzy Cypryś. Na niego głosowało 29 611 mieszkańców.

Oprócz niego w tym okręgu do sejmiku z listy PiS weszło pięć osób: Karol Ożóg (syn Stanisława Ożoga, podkarpackiego europosła PiS – 20 714 głosów), Jacek Kotula (13 883 głosy), Stanisław Kruczek (12 753 głosy), Mieczysław Tołpa (9 360 głosów) oraz Maria Fajger (7 780 głosów). 

W tym okręgu było do zdobycia osiem mandatów. PiS ma ich sześć, dwa przypadły dla Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna). Do sejmiku KO wprowadzi Krzysztofa Fereta z Nowoczesnej (9 328 głosów) i Danutę Stępień z PO (6 803 głosy). 

We wspomnianym okręgu nr 2, gdzie startował Władysław Ortyl, na sześć możliwych mandatów do zdobycia, PiS zgarnął aż pięć. Jeden przypadł PSL. W okręgu nr 3 (Tarnobrzeg, powiaty: tarnobrzeski, niżański, kolbuszowski i stalowolski), na pięć mandatów dla PiS przypadły cztery, jeden dla KO.

W okręgu nr 4 (Przemyśl, powiaty: przemyski, jarosławski, lubaczowski i przeworski), na sześć mandatów PiS będzie miał cztery, po jednym PSL i KO. W okręgu nr 5 (Krosno, powiaty: krośnieński, bieszczadzki, brzozowski, jasielski, leski i sanocki) spośród ośmiu mandatów do zdobycia PiS ma sześć, dwa KO. 

Podsumowując, w sejmiku podkarpackim PiS będzie miał 25 radnych, KO – 6, PSL – 2. Największym przegranym tych wyborów są ludowcy, którzy w poprzedniej kadencji mieli 9 radnych, Platforma Obywatelska wprowadziła pięciu. 

Po niedzielnych wyborach do sejmików wojewódzkich Podkarpacie nie będzie już jedynym regionem w Polsce, gdzie rządzi PiS. Jak poinformował na Twitterze, Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego PiS, oprócz Podkarpacia, partia Kaczyńskiego sama będzie też rządziła w Małopolsce, Lubelszczyźnie, województwach świętokrzyskim i opolskim. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

22 KOMENTARZE

  1. Słysząc takie komentarze, żałuję że nie zagłosowałem na PIS.
    Konkretnie w czym są ludzie ciemni ? Proszę tylko o same konkrety a nie wywody światopoglądowe.

  2. Piotrze, jeśli nie zrozumiałeś mego tekstu to twój problem. Widzę, że jest on znacznie poważniejszy, niż proste analizowanie i formułowanie wniosków, nawet na podstawie bajek. Takich jakie codziennie o 19.30 wtłacza w twoją przestrzeń, ograniczoną uszami, nosem i potylicą, kurTVPwizja. Bez over.

  3. Na miejscu rządu wyprowadziłbym najważniejsze instytucje państwowe z Warszawy i poumieszczał je na przykład w Rzeszowie Kielcach Olsztynie A kto powiedział że Warszawie wszystkie urzędy muszą być?

  4. No jak se przypominam ze szkzdaniodstawowej gdzie chodziłem w latach 50-tych to ta no Jewropa no Europa to sięgała do Uralu i wtedy byliśmy w Europie to teraz to nas pezesunęli do Azji tak bliżej Mongoli bez pytania Suwerena o zdanie – no nie wiedziałem że teraz jest do nich tak daleko .

  5. Piotrze, z ciebie taki budowniczy, jak niejaki Bob. Ściana zawali się także z powodu kiepskiego majstra, co pojęcia nie ma np. o zaprawie czy poziomicy. Takiego majstra widziałam z łopatą na Mierzei Wiślanej. Łopatę trzymał jak długopis, w innych tematach jest podobnym „fachowcem”… Pozdrawiam podobnie jak ty poprzedniczkę.

  6. Będę politykiem jak mój tata. Rzekł młody Ożóg. Czym on się zasłużył że jest w sejmiku? Same zdjęcia z innym politykiem to trochę mało wg mnie.

Comments are closed.