Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

W tym roku dowód osobisty w trakcie głosowania to za mało. Trzeba mieć też ze sobą maseczkę i własny długopis. Nowością jest także głosowanie korespondencyjne. W Rzeszowie z tej opcji będzie korzystać 1235 osób. 

W niedzielę (28 czerwca) będziemy wybierać nowego prezydenta RP spośród 11 zgłoszonych kandydatów. Tym razem swój głos będzie można oddać na dwa sposoby: tradycyjnie, w lokalu wyborczym oraz korespondencyjne. Z tej drugiej opcji w Rzeszowie skorzystało 1235 osób na 150 195 uprawnionych do głosowania. 

W obu przypadkach procedura oddania głosu jest bardzo podobna. Aby głos był ważny, należy na karcie wyborczej obok wybranego nazwiska kandydata postawić znak „X” – dwie przecinające się linie. 

W przypadku głosowania tradycyjnego przychodzimy do lokalu wyborczego, który jest przypisany do naszego miejsca zamieszkania. W Rzeszowie mamy 98 obwodowych komisji wyborczych. Ich wykaz wraz z ulicami przynależnymi do każdego lokalu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rzeszowa. 

W przypadku głosowania korespondencyjnego, do 16 czerwca należało zgłosić ten fakt do komisarza wyborczego. W Rzeszowie można było to zrobić za pośrednictwem Urzędu Miasta na kilka sposobów: osobiście, elektronicznie przez platformę e-PUAP oraz poprzez pocztę tradycyjną. 

Na wydłużenie terminu do 23 czerwca mogli liczyć ci, którzy przebywali na kwarantannie lub w izolacji, do 26 czerwca, gdy dowiedzieli się, że zostali poddani kwarantannie lub izolacji po 23 czerwca. Głosowanie korespondencyjne obowiązuje zarówno w pierwszej, jak i w drugiej turze wyborów, jeśli do niej dojdzie.

Osoba, która zdecydowała się na taką formę głosowania, powinna dostać tzw. pakiet wyborczy na wskazany przez siebie adres. Składa się on z: karty do głosowania, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia o samodzielnym i tajnym głosowaniu, koperty zwrotnej, instrukcji, jak głosować. 

Wypełnioną kartę wyborczą i włożoną do odpowiedniej koperty należy w dniu wyborów zanieść do właściwej komisji obwodowej – można to zrobić samodzielnie lub poprosić o to kogoś. 

Głosować można także przez pełnomocnika, jeśli najpóźniej w dniu wyborów skończyło się 60 lat, posiada się orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa można było składać do 19 czerwca.

Należy także pamiętać, że wciąż mamy epidemię koronawirusa. To oznacza, że wybierając się do lokalu wyborczego, należy mieć maseczkę. Trzeba mieć także swój długopis w przypadku głosowania tradycyjnego.

Jeśli go zapomnimy, komisja powinna mieć u siebie zapasowe, zdezynfekowane długopisy. Przed wejściem do lokalu wyborczego trzeba także zdezynfekować ręce. Gdy nie zastosujemy się do zasad sanitarnych, komisja może odmówić nam wydania karty wyborczej. 

Komisje mają pracować w maseczkach i rękawiczkach oraz przyłbicach przy zachowaniu między sobą co najmniej 1,5 metra odległości. Ich stoły nie będą okryte charakterystycznym zielonym suknem ze względu na możliwość absorbowania płynów.

Jeśli chodzi o ilość osób, które mogą przebywać jednocześnie w lokalu wyborczym, to zgodnie z przepisami ma być to jedna osoba na 4 m kw. Przykładowo w bardzo małym lokalu o powierzchni 20 m kw. naraz będzie mogło znajdować się tylko 5 wyborców. Oznacza to, że głosowanie może odbywać się w tym roku wolniej, a przed lokalami mogą tworzyć się dłuższe niż zazwyczaj kolejki wyborców.

Lokale wyborcze także w tym roku będą musiały być wietrzone co godzinę przynajmniej przez 10 minut. Głosowanie nie będzie na ten czas przerywane. Lokale do głosowania będą czynne w godz. 7:00-21:00.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama