Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Zdzisław Gawlik

Frekwencja w sobotnich wyborach na szefa podkarpackiej Platformy Obywatelskiej była o 17 procent wyższa niż 4 lata temu.

Wewnętrzne wybory na lidera PO (został nim Donald Tusk) i szefów regionalnych struktur partii odbyły się w sobotę, 23 października. Jak informowaliśmy, na Podkarpaciu wybory wygrał dotychczasowy przewodniczący Zdzisław Gawlik, który partą w regionie rządzi od 2017 roku. Gawlik pokonał przemyskiego posła PO Marka Rząsę.

Gdzie triumfowali? 

Na Gawlika oddano 312 głosów, na Rząsę – 125. W poniedziałek w Rzeszowie działacze PO podali szczegółowe wyniki wyborów. Frekwencja wyniosła 71,78 proc. i była o 17 procent wyższa niż cztery lata temu. Gawlik otrzymał 71 proc. wszystkich głosów, Rząsa 28,4 proc., głosów nieważnych było 0,6 proc. 

Najwyższą frekwencję odnotowano w Krośnie (96 proc), Przemyślu (86 proc.), Mielcu (82 proc.), Rzeszowie (81 proc.) i Tarnobrzegu (80 proc.). Zdzisław Gawlik wygrał w 14 powiatach, Rząsa w siedmiu. Najwyższe poparcie Gawlik zdobył w Rzeszowie (97,4 proc.), dalej w Przeworsku (95,6 proc.), Krośnie (90,9 proc.) i Tarnobrzegu (68,75 proc.)

Marek Rząsa najwięcej głosów zdobył w Sanoku (94 proc.), macierzystym Przemyślu (84,3 proc.), Rząsa z Gawlikiem wygrał także w Ropczycach, gdzie zdobył 66 proc. głosów.

Walka o normalność 

Członkowie PO wybierali także liderów powiatowych. W Rzeszowie partią będzie kierował Marcin Deręgowski, w Mielcu – Krystyna Skowrońska, w Tarnobrzegu – Norbert Mastalerz, w Jarosławiu – Szczepan Łąka, w Przeworsku – Krzysztof Kłak, w Ropczycach – Anna Krajewska, w Przemyślu – Artur Pilch, w Leżajsku – Marek Ordyczyński.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– W pozostałych powiatach wyborów nie było, dotychczasowi przewodniczący z automatu zostali wybrani na kolejną kadencję – poinformowała Teresa Kubas-Hul z zarządu podkarpackiej Platformy Obywatelskiej.

W poniedziałek Zdzisław Gawlik podziękował wszystkich działaczom PO za oddane na niego głosy. – Przed nami jedynie ciężka, ciężka praca. Walka o normalność – mówił Gawlik. Do współpracy zaprosił wszystkich obecnych członków Platformy, jak również tych, którzy chcą zasilić szeregi partii. W ostatnich dwóch latach liczba członków PO na Podkarpacia wzrasta.

– Do roboty! – wezwał Zdzisław Gawlik. 

Jest co robić. Platforma Obywatelska na Podkarpaciu osiąga najgorsze wyniki w wyborach. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama