Zdjęcie: materiały prasowe

Już siedem komitetów zarejestrowano w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. W piątek komitet zarejestrował Waldemar Kotula, kandydat Porozumienia Jarosława Gowina. 

Waldemar Kotula planował zarejestrować komitet pod szyldem Porozumienia. – Z powodu pandemii szybciej zarejestrować komitet lokalny niż czekać na rejestrację komitetu partyjnego – mówi Kotula. Nazwa jego komitetu to Komitet Wyborczy Wyborców Waldemar Kotula – Porozumienie dla Rzeszowa. 

Teraz sztab Waldemara Kotuli zamierza zbierać podpisy poparcia pod jego kandydaturą. Musi być ich 3000. Kotula w piątek zachęcał mieszkańców, by włączyli się w pracę jego komitetu i pomogli w zbiórce podpisów. Kotula zapowiedział, że wkróce przedstawi grupę ekspertów, którzy mu doradzają i go wspierają. 

– Będą ciekawe i znane nazwiska – mówi Waldemar Kotula. Na razie ich nie zdradza. 

Zakaz wjazdu dla starych diesli 

Kotula w piątek mówił też, że jednym z jego priorytetów będzie walka ze smogiem w Rzeszowie. Wspomniał o ustawie, która nakazuje ewidencję źrodeł ciepła i tzw. kopciuchów. – Jeżeli nie będzie pieniędzy centralnych, to z budżetu miasta należy je wygospodarować na wymianę starych pieców – mówi Waldemar Kotula. 

Jego zdaniem Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rzeszowie, które zarządza miejską siecią ciepłowniczą, powinno do niej podpinać jak najwięcej mieszkanców. – Są duże braki, np. na osiedlach Pobitno, Budziwój, Zalesie, czy Załęże. Mieszkańcy nie mogą się podłączyć do sieci – podkreśla Kotula. 

Kotula jest zwolennikiem ograniczenia ruchu w mieście, zwłaszcza w ścisłym centrum. – Trzeba wybudować obwodnicę i zakazać ruchu tranzytowego w samym centrum miasta. Podobnie jak w krajach europejskich, trzeba zakazać starym dieslom wjazdu do centrum – postuluje kandydat Porozumienia.  

Według Kotuli ochroną należy objąć tereny zielone i tworzyć kolejne. Jak? Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie powinno kupić przesadzarkę do drzew. – Starych drzew nie wycinać, a je przesadzać – uważa Waldemar Kotula.  

Kto zarejestrował komitet? 

Jak nas w piątek poinformował sędzia Marcin Dudzik, komisarz wyborczy w Rzeszowie, do piątku przyjął on już siedem zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych.

Oprócz wspomnianego komitetu Waldemara Kotuli, zarejestrowano także: Komitet Wyborczy Marcin Warchoł Tadeusz Ferenca – dla Rzeszowa, KWW Ewy Leniart Wspólny Dom Rzeszów, KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa 2.0, KWW Grzegorz Braun – Konfederacja, KWW Rzeszów Przyszłości (Macieja Masłowskiego) i KW Polska 2050.  

Ten ostatni nawiązuje do nazwy stowarzyszenia Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, ale z Hołownią ma niewiele wspólnego. KW Polska założyli byli działacze Hołowni, w czwartek rzeszowska Gazeta Wyborcza napisała, że kandydatką komitetu będzie Małgorzata Grzywa, wójt gminy Oświęcim w latach 2010-2014. 

– Komitety można rejestrować do 30 marca, do godz. 15:30 – wyjaśnia sędzia Marcin Dudzik. Sami kandydaci mogą się rejestrować do 16 kwietnia. Przedterminowe wybory mają się odbyć 9 maja, ale z powodu pandemii koronawirusa mogą być przesunięte. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama