Zdjęcie: materiały prasowe

Konsorcjum austriacko-włoskich firm PORR i Termomeccanica Ecologia wybuduje drugą linię technologiczną spalarni w rzeszowskiej Elektrociepłowni.

O wyborze wykonawców poinformowała Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE Energia Ciepła, do której należy rzeszowska Elektrociepłownia. Jej częścią jest Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii, czyli spalarnia odpadów komunalnych. PGE wybudowała ją w 2018 roku, roczna wydajność spalarni wynosi 100 tys. ton opadów.

Cały obiekt tak zaprojektowano, by można go było rozbudować o drugą linię technologiczną o kolejne 80 tys. ton odpadów. Przetarg na rozbudowę spalarni przy ulicy Ciepłowniczej na osiedlu Załęże ogłoszono latem 2021 r. PGE Energia Ciepła na montaż drugiej linii chciała wydać 336 mln zł (pierwsza kosztowała 285 mln zł). Okazało się, że za mało. 

Do przetargu złożono trzy oferty. Najniższą dało austriacko-włoskie konsorcjum firm: PORR i Termomeccanica Ecologia – 445 mln zł. Ta druga była jednym z wykonawców pierwszej linii technologicznej spalarni. O kontrakt walczyły też wspólnie warszawskie spółki Polimex Energetyka i Polimex Mostostal (523 mln zł) i warszawska spółka Trakcja (526 mln zł).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

PGE Energia Ciepła wybrała ofertę PORR i Termomeccanica Ecologia. Umowy z firmami podpisała 26 maja br. „Po zakończeniu inwestycji będziemy w stanie przetwarzać w sumie do 180 tys. ton odpadów rocznie” – mówi cytowany w komunikacie Paweł Majewski, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.

Budowa drugiej linii ma się się zakończyć w czwartym kwartale 2024 roku. Rozbudowana spalarnia będzie nadal przetwarzać odpady komunalne oraz odzyskiwać z nich prąd i ciepło dla mieszkańców Rzeszowa, którzy są przyłączeni do miejskiego systemu ciepłowniczego.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama