Reklama

Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie wybrał wykonawcę przebudowy rzeszowskich deptaków. To firma Strabag. Pierwsze prace mają się rozpocząć w przyszłym miesiącu.

[Not a valid template]

 

Na podpisanie umowy ze Strabagiem trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. – Pozostałe firmy biorące udział w przetargu mogą składać odwołania. Wybrana przez nas oferta firmy Strabag opiewa na kwotę 7,158 mln zł – mówi Krystyna Koniuch, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

W przetargu startowały trzy firmy. Oprócz Strabagu, o kontrakt walczyły jeszcze: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów z Rzeszowa. Oferty trzech firm wahały się w granicach 6-8 mln zł.

Wybrana przez miasto oferta firmy Strabag jest znacznie wyższa od kwoty, jaką ratusz przewidywał na przebudowę deptaków, których modernizacja rozpocznie się od ulicy 3 Maja. Urzędnicy liczyli, że koszt inwestycji zamknie się w granicach 4-5 mln zł. Ale miasto zapewnia, że ma większe pieniądze na przebudowę deptaków – ul. 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzkiej.

Jeżeli nie będzie odwołania od wyboru wykonawcy, to Strabag zacznie prace już w przyszłym miesiącu. Ulica 3 Maja ma być zmodernizowana przed przyszłorocznym Świętem Paniagi.

Deptaki po przebudowie mają nawiązywać do wyglądu ul. 3 Maja sprzed drugiej wojny światowej. Dotychczasową kostkę brukową zastąpią płyty granitowe z jasnego kamienia. Będą one miały szerokość 60 na 90 cm. W części deptaka, po której mogą jeździć samochody, płyty będą miały 30 na 60 cm.

Na deptakach pojawi się również specjalna kostka z wypustkami i w innym kolorze wydzielająca część dla pieszych. Zaplanowano także pamiątkowe tablice z mosiądzu, na której będą widnieć obecne i historyczne nazwy ulic.

Przebudowie zostaną poddane również place przed Narodowym Bankiem Polskim, Muzeum Okręgowym, I Liceum Ogólnokształcącym i kościołem pw. Świętego Krzyża. Przed I LO, zamiast obecnie rosnącego żywopłotu, mają się pojawić rabaty ornamentowe.

Na 3 Maja będą też nowe nasadzenia – 25 lip drobnolistnych o wysokości 4 metrów, które zostaną uformowane na kształt kuli oraz wyposażone w system napowietrzania korzeni oraz nawadniania drobnokropelkowego.

Na deptakach pojawią się również nowe ławki, wśród których będzie kilka z cokołem, na którym zostaną wygrawerowane historyczne wizerunki ulic. Pojawią się również stojaki na rowery. Renowacji zostaną poddane poidełka i kosze na śmieci, które będą wykonane z betonowych płyt.

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: