Zdjęcie: Materiały CBA
Reklama

Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 50-letniego Grzegorza C., krakowskiego przedsiębiorcę. 

To kolejna osoba zatrzymana do śledztwa prowadzonego przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Śledztwo dotyczy wyłudzania podatku VAT na podstawie dokumentów Tax Free, czyli fikcyjnego wywozu towarów poza teren Unii Europejskiej. 

Grzegorz C., krakowski przedsiębiorca, działający w branży motoryzacyjnej, w prokuraturze usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT, popełnienia przestępstw skarbowych (przedsiębiorca wystawił 53 nierzetelne faktury VAT na ponad 550 tys. zł) oraz posłużenia się fakturami na łączną kwotę prawie 3 mln zł. 

– Czyny zarzucone podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności – poinformował Rafał Teluk, szef podkarpackiego oddziału Prokuratury Krajowej. 

Grzegorz C. został tymczasowo aresztowany. Jest on jedną z 37 osób, które są podejrzane o udział w procederze wyłudzania podatku na VAT. Z ustaleń prokuratury wynika, że przedsiębiorcy z całego kraju w latach 2013-2014 fikcyjnie handlowali towarami, na papierze sprzedawali je obywatelom Ukrainy.

Przedsiębiorcy opłacali też celników, którzy brali 2-3 proc. wartości zwracanego podatku VAT. Dokumenty Taxi Free były wykorzystywane w deklaracjach podatkowych składanych do Urzędu Skarbowego w Jarosławiu. Pracownicy skarbówki byli wprowadzani w błąd co do zastosowania 0% stawki VAT na sprzedaż towarów, które były ujęte w Tax Free.  

Wśród 37 osób wobec których prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów jest m.in. 7 obywateli Ukrainy oraz 26 celników. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: