Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali trzy osoby zamieszane w wyłudzenia podatku VAT. W areszcie wylądowała m.in. była pracownica Urzędu Skarbowego w Krośnie. 

Polecenie zatrzymania trzech mieszkańców Krosna, w tym 45-letniej Joanny M., byłej już pracownicy Urzędu Skarbowego w Krośnie, wydała Prokuratura Okręgowa w Lublinie. To ona nadzoruje śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie w imieniu jednej z lubelskich spółek wystawiali fikcyjne faktury VAT.

– Na usługi remontowo-budowlane oraz ich użycia do rozliczeń podatkowych – precyzuje Prokuratura Krajowa. 

Funkcjonariusze wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali wspomnianą Joannę M. oraz 50-letniego Tomasza M. i 51-letniego Roberta W.  Łączna wartość narażonego na uszczuplenie podatku od towarów i usług – jak twierdzi prokuratura – wyniosła ponad 700 tys. zł.

Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani działali na Podkarpaciu, mieli spółkę z siedzibą w Lublinie. 

Ponadto, jednym z wątków śledztwa jest przyjmowanie łapówek przez pracowników Urzędu Skarbowego w Krośnie, którzy zaoferowali tamtejszemu przedsiębiorcy przyjęcie fikcyjnej faktury, żądając przekazania łapówki, odpowiadającej wartości podatku VAT z faktury.

Zatrzymani mieszkańcy Krosna usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczestnictwa w wystawianiu fikcyjnych faktur VAT. Dwóch podejrzanych usłyszało zarzuty powoływania się na wpływy w instytucji państwowej i przyjęcia łapówki (7 tys. zł) w zamian za załatwienie sprawy kontroli.

W czwartek (16 stycznia) Sąd Rejonowy Lublin-Zachód zdecydował, że Joanna M. i Tomasz najbliższe dwa miesiące – do 14 marca – spędzą w areszcie tymczasowym. Robert W. ma poręczenie majątkowe (20 tys. zł), dozór policji, zakaz kontaktowania się z ustalonymi osobami oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

To nie jedyne osoby, które w śledztwie mają prokuratorskie zarzuty. Na liście podejrzanych jest łącznie kilkanaście osób. Wśród nich jest również inna była pracownica Urzędu Skarbowego w Krośnie – 57-letnia Grażyna H. Ona została zatrzymana w 2019 roku, ma zarzut żądania i przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 10,7 tys. zł.

Wszystkim zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia. Śledztwo jest na etapie końcowym. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama