Zdjęcie: KAS
Reklama

Siedem osób zamieszanych w wyłudzenia podatku VAT zatrzymali rzeszowscy policjanci Centralnego Biura Śledczego i funkcjonariusze KAS Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

Jak poinformowała Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, podejrzanych zatrzymano na terenie Podkarpacia i Mazowszu, gdzie przeszukano również kilkadziesiąt miejsc. Policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową oraz elektroniczne nośniki pamięci.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy przestępczej w latach 2014-2017 fikcyjnie handlowali głównie obuwiem, odzieżą oraz materiałami pirotechnicznymi. Z dokumentów wynika, że towary były “przepuszczane” przez kolejne firmy i opuszczały teren Unii Europejskiej. Towar rzekomo trafiał m.in. na Ukrainę. To umożliwiało przestępcom uniknięcie zapłacenia podatku VAT. 

Zdjęcie: KAS

Firmy zamieszane w fikcyjny handel towarem zwracały się później o zwrotu podatku. Straty Skarbu Państwa szacowane są na co najmniej 15 mln zł. Wobec firm uczestniczących w procederze Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu wszczął kilkadziesiąt kontroli. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Krośnie. To na jej wniosek trzy spośród siedmiu zatrzymanych osób sąd aresztował na trzy miesiące. 

– Pozostałe cztery osoby objęto dozorem policyjnym, zakazem opuszczania kraju oraz poręczeniem majątkowym w łącznej kwocie 140 tys. zł – dodaje Edyta Chabowska. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie na łączną kwotę 425 tys. zł. – Sprawa jest nadal rozwojowa – twierdzą zgodnie CBŚP i Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: