Naukowcy z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uzyskali patent na wynalazek, który może pomóc w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego oraz nowotworowych zmian skórnych.
Czterech przedstawiciele WSIiZ pochylili się nad właściwościami błyskoporka podkorowego, grzyba pasożytniczego z rodziny szczeciniakowatych, którego możemy spotkać na różnych gatunkach drzew, a głównie na brzozach.
Patent dla WSIiZ w Rzeszowie
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie poinformowała, że Urząd Patentowy RP przyznał uczelni patent na wynalazek będący efektem projektu realizowanego w ramach konkursu grantowego organizowanego przez Podkarpackie Centrum Innowacji.
W ramach projektu pod nazwą „Sposób ekstrakcji substancji aktywnych z błyskoporka podkorowego”, prof. dr hab. Konrad Szychowski, dr Bartosz Skóra, mgr Urszula Binduga oraz dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, peof. WSIiZ, rzeszowscy naukowcy dokonali odkrycia, które może się przyczynić do kolejnych odkryć w dziedzinie medycyny.

Nowa ścieżka leczenia nowotworów skóry?
Dzięki uzyskaniu substancji aktywnych z błyskoporka podkorowego (łac. Inonotus obliquus), możliwe będzie stworzenie leków pomagających osobom chorym na nowotwory, a szczególnie na raka skóry. Grzyb ten jest bogaty w substancje aktywne występujące głowie w postaci polisacharydów, polifenoli, tri- i diterpenoidów czy barwników.
Bądź na bieżąco.
Jak informuje uczelnia, substancje zawarte w tym grzybie hamują procesy zapalne, a także działają korzystnie w codziennej pielęgnacji i leczeniu chorób skóry. Ponadto już minione pokolenia wykorzystywały błyskoporka podkorowego do wykonywania naparów i nalewek przygotowanych poprzez macerację wysuszonych owocników grzyba w wodzie oraz etanolu.
Taki trunek był znany w medycynie ludowej i pomagał m.in. na dolegliwości ze strony układu pokarmowego i bóle brzucha, a także wspomagał trawienie.

Uzyskano najkorzystniejsze właściwości
– Badania zespołu badawczego naszej Uczelni wykazały, że poszczególne sposoby ekstrakcji pozwalają na uzyskanie ekstraktów o różnej zawartości substancji aktywnych tj. polisacharydów, polifenoli, tri- i diterpenoidów czy barwników. Opatentowany sposób ekstrakcji umożliwia uzyskanie sproszkowanej substancji o najkorzystniejszych właściwościach biologicznych – tłumaczy prof. dr hab. Konrad Szychowski z Katedry Biotechnologii i Biologii Komórki WSIiZ.
Jak dodaje przedstawiciel zespołu badawczego, który uzyskał patent na wspomniany wynalazek, opracowany sposób ekstrakcji chroni powstający produkt przed utrata właściwości biologicznych i może znaleźć zastosowanie we wspomaganiu leczenia chorób nowotworowych oraz preparatach łagodzących procesy zapalne skóry.

Czytaj więcej:
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Straż pożarna postawiona na nogi. Płonęły budynki gospodarcze [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-8-218x150.jpg)
![Pożar budynku mieszkalnego na Podkarpaciu. Kolejnego dnia ogień pojawił się znowu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozar-posada-jasliska-osp-tylawa-218x150.jpg)
![Ogień strawił halę producenta mebli dziecięcych cenionych przez celebrytów. Hala przed i po pożarze [ZDJĘCIA] pożar bellamy](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozar-zagorz-20-218x150.jpg)
![Wielki pożar hali produkcyjnej na Podkarpaciu. Dach runął w ogniu [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozar-zagorz-osp-bukowsko-3-218x150.jpg)





![S19 pomalowana przez zimę. Fotografie nie kłamią – Podkarpacie to jeden z najpiękniejszych regionów Polski [ZDJĘCIA] s19 zimą](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Miejsce-Piastowe-–-Dukla-12-218x150.jpg)




![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)


![Czy Rzeszów stał się miastem apartamentowców? To oferują najdroższe mieszkania w mieście [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-1-2-218x150.jpg)










![Zamek w Łańcucie otwiera sezon. Możecie już podziwiać turystyczną perełkę Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zamek-lancut-zima1-218x150.jpg)





![Rzeszów rozbłysnął dla „zdrowych brzuszków”. Rekordowe tempo 34. Finału WOŚP [ZDJĘCIA] światełko do nieba 34 finał WOSP Rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/34-final-wosp-rzeszow-07-218x150.jpg)
![Rzeszów gra z 34. finałem WOŚP. Ekstremalnie, kolorowo i gorąco, chociaż pogoda nie rozpieszcza [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/wosp-rzeszow-05-218x150.jpg)





![S19 pomalowana przez zimę. Fotografie nie kłamią – Podkarpacie to jeden z najpiękniejszych regionów Polski [ZDJĘCIA] s19 zimą](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Miejsce-Piastowe-–-Dukla-12-324x235.jpg)