Rzeszów został pierwszym miastem w Polsce, które dołączyło do europejskiej sieci EIT Urban Mobility. Porozumienie podpisano podczas tegorocznego Smart City Expo World Congress w Barcelonie.
Stolica Podkarpacia oficjalnie stała się częścią europejskiej sieci innowacji miejskiej mobilności.
Rzeszów na Smart City Expo World Congress w Barcelonie
Rzeszów już czwarty raz pojawił się na Smart City Expo World Congress w Barcelonia. Dla Miasta Rzeszowa był to kolejny krok umacniający naszą pozycję jako jednego z liderów innowacji miejskich w Polsce i Europie.
– Po raz kolejny reprezentowaliśmy nasz kraj jako jedyne polskie stoisko narodowe, pokazując, że Rzeszów to miasto, które nie tylko podąża za trendami, ale aktywnie je współtworzy – czytamy w komunikacie Doing Business with Rzeszow na platformie LinkedIn (profil gospodarczy Miasta Rzeszowa).
Wraz z przedstawicielami miasta wydarzenie współtworzyli liczni partnerzy. Ponadto na rzeszowskim stanowisku pojawili się goście: Rafał Rosiński, Wiceminister Cyfryzacji, Monika Krzepkowska, Chargé d’affaires a.i. Ambasady RP w Madrycie oraz Ilona Kałdońska, Konsul Generalna RP w Barcelonie.
Zdjęcia: Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa / Doing Business with Rzeszow – LinkedInPanel dyskusyjny i tona networkingu
– Szczególnym wyróżnieniem był także udział Rzeszowa w panelu dyskusyjnym organizowanym przez 22@Network Barcelona, gdzie wspólnie z Stephen Cowan (London Borough of Hammersmith and Fulham), Mauro Capitanio (@Arexpo, Mediolan) oraz Michael Donaldson (Bit Habitat, Barcelona) dyskutowano o przyszłości innowacji i ekosystemów miejskich – czytamy w komunikacie Doing Business with Rzeszow.
Poza tym w trakcie wydarzenia odbyły się setki rozmów, podczas których nawiązano ważne znajomości. Ich wynikiem mogą być nowe partnerstwa i wiele możliwości współpracy.
– Sukces tej edycji jeszcze bardziej motywuje nas do pracy – dlatego już dziś zaczynamy przygotowania do Smart City Expo 2026 – poinformowało Miasto Rzeszów.
Rzeszów w EIT
Wynikiem obecności rzeszowskich oficjeli było dołączenie Rzeszowa do europejskiej sieci innowacji miejskiej mobilności EIT. Stolica Podkarpacia jest pierwszym w Polsce miastem, które znalazło się w tym gronie.
Podpisanie umowy o współpracy między Rzeszowem a Europejskim Instytutem Innowacji i Technolgii – EIT Urban Mobility nastąpiło podczas drugiego dnia Smart City Expo World Congress 2025. Porozumienie zawarli prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek oraz Traian Urban, Dyrektor Huba Innowacji EIT na Europę Wschodnią. Warto przy tym przypomnieć, że celem EIT jest przyspieszenie transformacji mobilności miejskiej w kierunku bardziej zrównoważonej, bezpiecznej i inteligentnej.
– Podpisanie porozumienia to efekt rozmów prowadzonych podczas zeszłorocznej edycji targów Smart City Expo w Barcelonie z przedstawicielami EIT na Europę Centralną i Wschodnią – czytamy w komunikacie.
Nowy rozdział współpracy
Zawarta umowa stanowi jednocześnie otwarcie nowego rozdziału współpracy. Umożliwi ona udział Rzeszowa w projektach pilotażowych, programach akceleracyjnych oraz inicjatywach wspierających zrównoważoną mobilność w miastach. Co więcej, umożliwia ona dostęp do szerokiej sieci kontaktów w całej Europie.
– EIT Urban Mobility skupia wokół siebie setki miast, startupów, firm i instytucji badawczych z całej Europy. Wspólnie tworzą ekosystem, który testuje i wdraża innowacyjne rozwiązania w transporcie, planowaniu przestrzennym i technologii miejskiej, wszystko po to, aby poprawić jakość życia mieszkańców – przypomina Miasto Rzeszów na swoim profilu gospodarczym.
Rzeszów zdecydował się na współpracę, by zostać częścią tej wspólnoty i razem dalej rozwijać i inwestować w inteligentne i zrównoważone rozwiązania.
(oprac. MK)
Czytaj więcej:
Po 12 latach WiMBP w Rzeszowie otrzymała nową wrzutnię biblioteczną




![Dwa pożary samochodów w Rzeszowie jednego dnia. Strażacy gasili kolejne auto [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/pozar-samochodu-rzeszow2-218x150.jpg)


![Gigantyczny pożar 250 bel słomy. Poszły z dymem mimo wielogodzinnej walki strażaków [ZDJĘCIA] pożar słoma baloty](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Raclawowka-pozar-balotow-slomy-07-1-218x150.jpg)






![Ponad kilometr nowej nawierzchni i podwójne zastosowanie. Jasionka gotowa na przyjęcie większej liczby samolotów [ZDJĘCIA] jasionka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/jasionka-3-218x150.jpg)

![Rzeszowskie Bulwary przejdą metamorfozę. Powstanie nowoczesna strefa rekreacji [WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/plac-zabaw-rzeszow-bulwary-wizualizacje0-218x150.jpg)


![Nalot na kierowców w Rzeszowie. Policja walczy z hałasem, ale naruszeń… nie stwierdzono [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/cichy-rzeszow0-218x150.jpg)
![Pekao Rzeszów Bike Festival 2026. Najlepsi stanęli na podium [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/IMG_8221-218x150.jpg)
![35. Rajd Rzeszowski 2026. Wielkie ściganie wraca na Podkarpacie. Znamy trasę i program [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Rzeszowski-2025-fotMaciejNiechwiadowicz0-218x150.jpg)























![Ponad kilometr nowej nawierzchni i podwójne zastosowanie. Jasionka gotowa na przyjęcie większej liczby samolotów [ZDJĘCIA] jasionka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/jasionka-3-324x235.jpg)