Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Prezenty dla dzieci, które przyjdą na świat w rzeszowskich szpitalach. O wyprawkę mogą się starać rodzice, którzy mieszkają i rozliczają się w Rzeszowie.

Na wręczanie wyprawek dla noworodków w sierpniu zgodziła się Rada Miasta Rzeszowa. Każdy zestaw składa się z ubranka niemowlęcego i czapeczki niemowlęcej z logo #RzeszówToMY, listu od prezydenta, kartonowej teczki EKO, kartonowego pudełka EKO, gładkiej bibuły oraz naklejki z logo i torby jutowej. 

Firmy Sylveco i Donegal do zestawu dołożyły piankę do higieny intymnej, zasypkę, nożyczki i gąbkę do mycia. Cały zestaw jest warty 108,19 zł. Otrzyma go każda rodzina, bez względu na dochody. Wyprawka będzie dla dzieci, których rodzice mieszkają w Rzeszowie, tutaj płacą podatki i tutaj się nich rozliczają. 

Od 25 września o wyprawkę mogą starać się rodzice/opiekunowie dzieci, które przyszły na świat od 1 września br. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie (ul. Jagiellońska 4, Sala Obsługi Mieszkańców Miasta Rzeszowa). Wnioski będzie można składać osobiście, wysłać pocztą lub w formie elektronicznej poprzez e-PUAP.

Wzór wniosku o wyprawkę jest TUTAJ, jest on też dostępny w MOPS, można go również ściągnąć ze strony internetowej: www.mopsrzeszow.pl. Do wniosku należy dołączyć kopię odpisu aktu urodzenia dziecka, kopię pierwszej strony PIT lub zaświadczenie z urzędu skarbowego, bądź też zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3.

Wniosek należy złożyć w ciągu dwóch miesięcy od urodzenia dziecka. Wyprawkę odbiera się osobiście w MOPS, przy ul. Jagiellońskiej 4. Jeżeli ktoś złoży wniosek osobiście, wyprawkę odbierze tego samego dnia, w ciągu kilku minut. Więcej informacji o wyprawkach jest na stronie www.mopsrzeszow.pl lub pod numerem telefonu: 17 862 93 31 w. 119 lub 120.

MOPS zamierza w tym roku przekazać ok. 2000 wyprawek. – Chcemy, aby w Rzeszowie rodziło się jeszcze więcej dzieci, dlatego bardzo zależy nam na wsparciu przyszłych rodziców. Mamy nadzieję, że programy takie jak wyprawka, czy in-vitro przyczynią się do tego, że narodzin będzie jeszcze więcej – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Tylko w Szpitalu Miejskim przy ulicy Rycerskiej hospitalizuje się rocznie około 17 tysięcy pacjentów. 4000 to pacjentki oddziału ginekologiczno-położniczego, na świat rocznie przychodzi ok. 1500 dzieci. – Liczymy, że ten rok w naszej placówce zamknie się liczbą około 1600 porodów – mówi Grzegorz Materna, dyrektor szpitala.

W ostatnim czasie w szpitalu zmodernizowano trakt porodowy za 3 mln zł. – Pomagamy kobietom w okresie ciąży, połogu, dzieciom w okresie noworodkowym, ale jesteśmy z nimi także w okresie dojrzewania, przekwitania i w czasie chorób – podkreśla Urszula Pieczonka, położna oddziałowa klinicznego oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Miejskim.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama