Zdjęcie: Tomasz Tomaszewski / Świat_jest_tam_gdzie_się_zatrzymałeś

Tomasz Tomaszewski, jeden z najlepszych polskich fotoreporterów, w piątek (9 września) przyjedzie do Rzeszowa. Będzie miał swoją wystawę, a w sobotę (10 września) warsztaty dla entuzjastów fotografii.

Tomasz Tomaszewski w piątek i sobotę będzie gościem Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. To będzie też inauguracja czwartej edycji Rzeszowskiego Weekendu Fotografii.    

Tomaszewski, przyznaje, że przez lata starał się fotografią tłumaczyć człowieka drugiemu człowiekowi. Teraz to się zmieniło. – Zaniechałem tych wysiłków i pokazuję zestaw zdjęć pojedynczych, które nie mają ambicji opowiadania historii. Są raczej refleksją i wybrane zostały z nadzieją, że do refleksji doprowadzą choć wiem, że przecież żaden z doczesnych celów nie jest nam gwarantowany – tłumaczy.

– Próbuję przyłapać mój świat w jego atrakcyjnym momencie, uprzywilejowanym i wyjątkowym nieustannie odnosząc wrażenie, że w pełni nie mogę osiągnąć tego co bym chciał, ale jednocześnie też nie przestaję chcieć tego, czego nie mogę. Prezentuję więc skromną próbę, jakiś początek i kontynuuję – dodaje Tomaszewski.

Tomasz Tomaszewski zajmuje się głównie fotografią prasową. Publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: National Geographic Magazine, Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Elle, Vogue.

W National Geographic opublikował 18 esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Tomaszewski jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Tomaszewski jest autorem wielu wystaw w kraju i na świecie, wydał kilka książek, m.in. „Ostatni. Współcześni Żydzi polscy” (z tekstem swojej żony Małgorzaty Niezabitowskiej), „W poszukiwaniu Ameryki” (także przy współpracy z  Małgorzatą Niezabitowską), „Cyganie – inni ludzie tacy jak my”, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych.

Tomasz Tomaszewski jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Do Rzeszowa przyjedzie w piątek, 9 września. Spotkanie rozpocznie się w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, przy ul. 3 Maja 9, o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Natomiast w sobotę (10 września), Tomaszewski poprowadzi warsztaty fotograficzne poświęcone zagadnieniom z zakresu edycji fotografii oraz budowania spójnej, wizualnej narracji za pomocą obrazu. Warsztaty przeznaczone są dla entuzjastów, którzy posiadają podstawową wiedzę na temat fotografii i opanowali zagadnienia techniczne. 

– Poszukują natomiast sposobów, aby wyzwolić się z prostego dokumentowania rzeczywistości, zastępując zwykłe zdjęcia fotografiami intrygującymi, które prowadzą do refleksji, dają bodziec naszej wyobraźni i wywołują wrażenie obcowania z obrazem oryginalnym, godnym zapamiętania – zachęcają organizatorzy

Zapisy na warsztaty przyjmowane są do 9 września (piątek) do godziny 12:00, wyłącznie w formie mailowej, na adres: warsztaty.gfmr@gmail.com. Udział kosztuje 500 zł. 

Materiały organizatorów

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama