Zdjęcie: Pixabay

111 osób na Podkarpaciu aktualnie pobiera z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat.

Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS na Podkarpaciu, mówi, że jeszcze w maju 2019 roku świadczenie honorowe dla 100-latków otrzymały 83 osoby, a w sierpniu 2020 ta liczba wzrosła do 95, obecnie 111. 

Oddział ZUS w Jaśle wypłaca świadczenie dla 37 stulatków, najstarsza kobieta urodziła się w 1913 roku w powiecie sanockim. Z kolei oddział ZUS w Rzeszowie pod swoimi skrzydłami na 74 stulatków, najstarszą osobą jest kobieta z Rzeszowa urodzona w 1915 r.

Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę, świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio, to comiesięczny dodatek do emerytury.

– Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty – wyjaśnia Wojciech Dyląg. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W przypadku osób niepobierających emerytury i renty, „100-latkowe świadczenie” przyznaje się wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika. Składa się go w najbliższej placówce ZUS wraz dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat, jest wypłacane co miesiąc. Kwota dla nowych stulatków jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują je w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły 100 lat po 28 lutego 2021 r., świadczenie wynosi 4512,41 zł brutto. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama