Święto Paniagi w Rzeszowie
Reklama

Jarmark w al. Lubomirskich, korowód taneczny, scenki ze słuchowiska „Drabina do nieba”, klubokawiarnia, potańcówka w stylu lat 20., prezentacja pojazdów zabytkowych, premiera spektaklu „Opera é la vita” – to tylko część atrakcji XII Święta Paniagi w Rzeszowie.

Tegoroczna formuła święta (3 maja, niedziela) najważniejszej ulicy w Rzeszowie została nieco zmieniona w swoim kształcie i koncepcji programowej.

Przypomnijmy, że historia ul. 3 Maja sięga przełomu wieków XIV i XV. Wtedy powstały kościół farny oraz rzeszowski Zamek. Ulica wówczas stanowiła najkrótsze połączenie między dwoma newralgicznymi punktami miasta.

W czasach autonomii galicyjskiej ulicę nazwano Herrengasse, czyli Pańską, ale mieszkańcy Rzeszowa nazywali ją Paniagą. Po drugiej wojnie światowej ostatecznie nazwano ją ulicą 3 Maja.

Przeszukajcie strych

XII Święto Paniagi będzie nawiązywało do słuchowiska Polskiego Radia Rzeszów „Drabina do nieba” i do charakteru ulicy 3 Maja z lat 20. ubiegłego stulecia. W pięciu miejscach miasta zostaną zaprezentowane scenki słuchowiska, którego autorem jest rzeszowski literat Jerzy Fąfara, pomysłodawca samego Święta Paniagi.

Do inscenizacji nawiązywać będzie także przeprowadzona tego dnia gra miejska.

Organizatorzy święta mają nadzieję, że sami mieszkańcy włączą się w zaaranżowanie klimatu znanego z początku ubiegłego stulecia. Zachęcają wszystkich do przeszukania rodzinnych strychów, na których znajdować się mogą cenne pamiątki z tamtych czasów. Każdy, kto wybierze się na Święto Paniagi w kapeluszu babci, czy kamizelce dziadka, zostanie nagrodzony specjalnie przygotowaną na tę okazję okolicznościową pamiątką.

Po raz pierwszy podczas Święta Paniagi uruchomiona zostanie klubokawiarnia z czytelnią w wirydarzu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Tegoroczny jarmark będzie w alei Lubomirskich, a na stoiskach oferowane będzie głównie rękodzieło oraz tradycyjne i regionalne produkty kulinarne.

W okolicach fontanny multimedialnej powstanie scena taneczna, na której swój dorobek zaprezentują zespoły tańców folklorystycznych, towarzyskich, nowoczesnych i orientalnych i innych. O godzinie 17:30 rozpocznie się potańcówka w stylu lat 20.

Premiera spektaklu

Głównym wydarzeniem XII Święta Paniagi będzie premiera spektaklu „Opera é la vita” na rzeszowskim Rynku. Przedstawienie reżyseruje Mikołaj Blajda, a w obsadzie znajdą się diva operowa Małgorzata Walewska oraz popularny wokalista Maciej Miecznikowski, a także znakomici muzycy Filharmonii Podkarpackiej.

„Opera e la vita” – „opera to życie” czyli miłość, kłamstwo, zdrada i śmierć w największych dramatach operowych wszechczasów. Maciej Miecznikowski, jako operowy upiór, opowie historię swojego życia w podziemiach teatru, gdzie przez wiele lat obserwował wzloty i upadki największych twórców opery oraz zmagania div operowych z dyrygentami, impresariami, solistami, muzykami i kapryśną publicznością. Będzie to upiorna historia opery i operowa historia upiora.

Muzyka spektaklu to najpiękniejsze arie i duety z oper: Don Giovanni, Czarodziejski Flet, Wesele Figara, Traviata, Tosca, Nabucco, Rusalka, Rigoletto czy Carmen, w interpretacjach pierwszej Divy polskiej sceny operowej – Małgorzaty Walewskiej oraz wspaniałych, młodych solistów: Sylwii Lorens, Julity Mirosławskiej, Andrzeja Lamperta i Łukasza Motkowicza. Piękna muzyka, w wyjątkowej oprawie, zaprezentowana w nowatorski sposób z lekkim przymrużeniem oka.

Szczegółowy program XII Święta Paniagi TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama