Reklama

Rzeszów włącza się w ogólnopolskie obchody XIX Dnia Papieskiego. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się w najbliższy piątek, 11 października. 

Dzień Papieski to święto upamiętniające papieża Jana Pawła II, obchodzone w Polsce już od 19 lat. Odbywa się co roku w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W tym roku przewodnim hasłem Dnia Papieskiego jest „Wstańcie, chodźmy!”. 

W Rzeszowie Dzień Papieski rozpocznie się w piątek, 11 października od pielgrzymowania „Rzeszowskim szlakiem świętych”. Jego trasę wyznaczają kościoły oraz inne obiekty w związane z osobami, które przez Jana Pawła II albo dzięki niemu, zostały beatyfikowane lub kanonizowane. Każdy uczestnik otrzyma „Kartę pielgrzyma papieskiego”. 

Pielgrzymowanie będzie trwało trzy dni – w piątek, sobotę i niedzielę (11-13 października). Odbędzie się ono już po raz 11. Pielgrzymowanie można zacząć w dowolnym kościele, a następnie pielgrzymować szlakiem, które wyznacza 5 miejsc w centrum Rzeszowa: Fara, ratusz, kościół św. Krzyża, bazylika oo. Bernardynów. Zakończenie w katedrze.

W dniach 11-13 października przy każdej ze stacji będzie stanowisko prowadzone przez wolontariuszy, którzy od 9:00 do 18:00 będą pełnili dyżur papieski i udzielali informacji. „Karty pielgrzyma” będą wydawane na bieżąco przy każdej stacji. Pielgrzymować można od dowolnej stacji. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W niedzielę z kolei od godz. 12:00 do 15:00 w Parku Papieskim przy katedrze rzeszowskiej będzie wioska papieska, a w niej różne zabawy i atrakcje dla dzieci i rodzin, będzie również kiermasz ciast. XIX Dzień Papieski w Rzeszowie zakończy w środę, 16 października, o godz. 18:00 koncert Krzysztofa Kiljańskiego w Filharmonii Podkarpackiej.  

Aby wziąć udział w koncercie Kiljańskiego, należy mieć ze sobą zaproszenie, które od 6 października dostępne są w rzeszowskich parafiach. Liczba zaproszeń jest ograniczona. Łącznie wszystkich zaproszeń jest 400. Na każdą parafię przypada ok. 20 sztuk. 

Wszystkim wydarzeniom będą towarzyszyć stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i wolontariusze Dnia Papieskiego, którzy na ulicach Rzeszowa będą zbierać do puszek pieniądze. Ofiary będą przeznaczone na papieski program stypendialny dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, pochodzących z małych miast i wsi w Polsce.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama