Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

15 wokalistów stanie do walki o Grand Prix XIX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”. Festiwal odbędzie się w dniach 22-23 lipca w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. 

Idea festiwalu jest niezmienna – promocja utalentowanych artystów, którzy mają odwagę śpiewać na scenie piosenki stworzone przez siebie albo specjalnie dla nich napisane. – Nie śpiewają coverów – podkreśla Anna Czenczek, dyrektor „Carpathia Festival”.

15 finalistów, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu, wyłoniono z setki zgłoszeń. Najwięcej było ich z Polski. Wokaliści zgłaszali się także z Chorwacji, Irlandii, Litwy, Łotwy, Malty, Norwegii, Słowacji, Szkocji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy. 

Wymogiem udziału w festiwalu było zgłoszenie dwóch utworów. Oceniało je jury: Danuta Błażejczyk (przewodnicząca), Maciej Błażewicz i Maciej Gnatowski. 

W „15” są: Sonja Biscan, Klaudia Borczyk, Sargis Davtyan, Anna Federowicz, Blanka Hodurek, Mario Junes, Ola Kędra, Magdalena Lasota, Anna Malacina-Karpiel, Anastasia Mudryk, Anastazja Nowak, Mark Portelli, Matej Smutny, Kashia Vega i Kinga Wołoszyn.

Zdjęcie: materiały organizatorów

Dla Krajewskiego i Dzikowskiego

Finaliści wystąpią 22 lipca w Filharmonii Podkarpackiej, walcząc o Grand Prix – statuetkę i 15 tys. zł na dofinansowanie wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej oraz zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji festiwalu.

Przesłuchania poprzedzi koncert poświęcony twórczości Seweryna Krajewskiego i świętującego 60-lecie pracy twórczej Krzysztofa Dzikowskiego. W widowisku „We wspólnym rytmie serc” wystąpią soliści i grupa artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Od kilku edycji wokalistom akompaniuje Orkiestra Festiwalowa pod batutą Tomasza Filipczaka, znanego m.in. z programu telewizyjnego „Jaka to melodia” kierownika muzycznego Teatru Syrena w Warszawie. Tak też będzie i w tym roku.

Irena Santor gościem honorowym

Wieczorem jury pod przewodnictwem Marka Kościkiewicza, autora największych hitów zespołu De Mono, zdecyduje, kto następnego dnia, w niedzielę 23 lipca, wystąpi w Koncercie Laureatów, także w filharmonii. 

Advertisement

O tym, do kogo powędrują nagrody festiwalowe, wraz z Kościkiewiczem decydować będą: Danuta Błażejczyk, Dorota Daszykowska-Brud, dr Izabela Fac, prof. Anna Janosz, prof. Elżbieta Krzemińska, Beata Molak, Michał Wojnarowski i Witold Walawender.

Po Koncercie Laureatów wystąpi zdobywca Grand Prix 2022 – Kamil Franczak FRANKY.

Główny koncert wypełniony będzie przebojami „damy polskiej piosenki” Ireny Santor. W koncercie „Tych lat nie odda nikt” zaśpiewa Danuta Błażejczyk, a także Monika Urlik, Kamil Franczak FRANKY oraz soliści oraz grupa artystyczna CSW pod kierunkiem Anny Czenczek. 

Sama Irena Santor, jako gość honorowy, zasiądzie na widowni wśród publiczności. 

Prawie 100 tys. zł od miasta

Wstęp na IX „Carpathia Festival” jest płatny. Ceny biletów zarówno na pierwszy dzień, jak i drugi zaczynają się od 50 zł. Do kupienia na stronie carpathia.rzeszow.pl. 

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia. Miasto do organizacji tegorocznej edycji dokłada prawie 100 tys. zł. – To bardzo dobrze spożytkowane pieniądze na rozwój kultury – uważa Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

„Carpathia Festival” w kolejnych latach ma uświetnić starania miasta w zdobyciu tytułu  Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama