20-letni Patryk Marszałek wygrał XXVI Nocny Bieg Solidarności w Rzeszowie. W imprezie wzięło udział 664 zawodników.

W Nocnym Biegu Solidarności uczestniczyli zawodnicy z całej Polski oraz z Ukrainy, Filipin, Litwy, Szwecji i Francji. Bieg był podzielony na trzy kategorie. Najpierw wystartowali zawodnicy na wózkach inwalidzkich (dystans 2 km). Wzięło w nim udział 30 osób. Wśród mężczyzn najlepszy był Grzegorz Sujdak, wśród kobiet zwyciężyła Danuta Rówińska.

W Biegu Młodzieżowym (2,6 km) wystartowało 116 osób. Najlepszy był Szymon Zięba z Kolbuszowej z czasem 8 minut i 24 s. Drugie miejsce zajął Kamil Kawalerski (Akademia Sportu Lubaczów). Jego czas to 8 min. i 35 s. Trzeci był Michał Kruk (UKS Azymut Dębów) – 9 min. i 2 s.

Duża adrenalina, mocni przeciwnicy

W głównym biegu w kategorii Open zawodnicy mieli do pokonania 5 km. Wyruszyli z Rynku, a potem pobiegli ulicą Naruszewicza, dalej wzdłuż Wisłoka a następnie ulicami Bulwarową, Lenartowicza, Szopena, Słowackiego. Meta także była na Rynku.

Jako pierwszy na metę przybiegł 20-letni Patryk Marszałek z Kańczugi, który reprezentował AZS Uniwersytet Rzeszowski. Patryk pokonał trasę w 15 min. i 38 s. Bieganie trenuje od czterech lat.

– Wiedziałem, że mam szansę na czołowe miejsce, ale wygrana jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Zawodnikowi z Ukrainy uciekłem dopiero na ostatnich metrach. Była duża adrenalina, przeciwnicy mocni – mówił nam zwycięzca XXVI Nocnego Biegu Solidarności.

Patryk Marszałek o 20 s był lepszy od Ukraińca Kostiantyna Koliady. Trzecie miejsce zajął Michał Gąsiorowski (Sportiva.pl). Jego czas to 16 min. i 3 s.

Najszybszą kobietą w wyścigu była 33-letnia Katarzyna Albrycht (20. miejsce w ogólne klasyfikacji) z Krościenka koło Krosna. 5-kilometrową trasę pokonała w 18 min. i 13 s. Pani Katarzyna biega kilka razy w tygodniu. – Nadzieję na zwycięstwo ma się zawsze – mówiła najlepsza zawodniczka wśród kobiet.

Organizatorzy XXVI Nocnego Biegu Solidarności wręczyli także wyróżnienia dla najstarszych uczestników biegu: 73-letniego Leopolda Jamro i dwa miesiące młodszego Edwarda Króla. Najmłodszym uczestnikiem biegu była 4-letnia Faustynka Laska.

35. rocznica Porozumień Sierpniowych

Nocny Bieg Solidarności w Rzeszowie ma upamiętniać czas, w którym działacze podziemnej Solidarności, po wprowadzeniu stanu wojennego, byli gonieni przez milicję ulicami Rzeszowa. Działacze „S” byli ścigani po wyjściu z patriotycznych uroczystości, które odbywały się w rzeszowskiej Farze.

– W tym roku to wydarzenie zbiega się z 35, rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, czyli powstaniem Solidarności – przypomniał Roman Jakim, przewodniczący Solidarności regionu rzeszowskiego.

Nocny Bieg Solidarności zakończył koncert na Rynku krakowskiego rapera Tadeusza „Tadka” Polkowskiego. Przed zawodami uczestnicy obchodów 35-lecia rzeszowskiej „S” zapalili pochodnie pod Krzyżem Misyjnym zostaną zapalone pochodnie, a przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki znicze.

Pełne wyniki XXVI Nocnego Biegu Solidarności możecie sprawdzić TUTAJ.