Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski
Reklama

Sandomierz, Zamość i Medzilaborce na Słowacji – to turystyczne miasta, do których z Rzeszowa na wakacjach można dojechać pociągami PolRegio.  

– Chcemy zachęcić mieszkańców Podkarpacia do podróżowania koleją. Nie tylko na co dzień do pracy, czy szkoły, ale także podczas wakacyjnych podróży. Staramy się, aby nasza letnia oferta była atrakcyjna, by stanowiła alternatywę dla podróży samochodem, zatłoczonymi drogami – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa. 

Na Słowację do przygranicznej miejscowości Medzilaborce pojedziemy transgranicznym pociągiem „Wojak Szwejk”. Pociąg będzie kursował przez całe wakacje – od 2 lipca do 5 września włącznie – w piątki, soboty i niedziele. Dodatkowo, po przyjeździe do Medzilaborców pociąg wykona kurs do Sanoka, a stamtąd wróci z powrotem na Słowację.

Pociąg na Słowację (przez Strzyżów, Jasło, Krosno, Sanok i Komańczę) w piątki z Rzeszowa odjeżdża o godz. 5:05, przyjazd o 10:24; w soboty i niedziele o 5:59, przyjazd o 10:24. Powrót ze Słowacji do Rzeszowa (przez Sanok) w piątki, soboty i niedziele – zawsze o godz. 17:48. Przyjazd do Rzeszowa o 21:59.

Połączenie Medzilaborce – Sanok przedstawia się z kolei tak: piątek, sobota, niedziela wyjazd: Medżilaborce 10:31 – przyjazd: Sanok 12:12; wyjazd z Sanoka 15:45 – przyjazd Medzilaborce 17:36. 

Atrakcje na Słowacji

W Medzilaborcach na podróżnych czekać będzie specjalny autobus, którym za 3 euro można się wybrać na wycieczkę po najciekawszych miejscach i zabytkach północno-wschodniej Słowacji. W tym regionie znajduje się np. wiele drewnianych cerkwi, z których część figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Na trasie autokarowej wycieczki znajdują się m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola, ruiny monastyru Bazylianów w Krasnym Brodzie, drewniana cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja – zabytek UNESCO, cmentarz wojenny w Hunkovcach i Muzeum Wojskowe w Svidníku. 

Powrót z autobusowej wycieczki zaplanowany jest tak, aby jej uczestnicy zdążyli na kurs powrotny pociągu z Medzilaborec do Rzeszowa.

Dodatkowo, kupując bilet na pociąg „Wojak Szwejk”, podróżni mają zapewnione bezpłatne wejściówki do pięciu podkarpackich muzeów: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku; Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu i Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Bezpłatne wejściówki rozdawane są w ramach akcji „Pociąg do kultury”, której celem jest zachęcenie mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia do letniego podróżowania koleją i odwiedzania regionalnych muzeów. Bezpłatny bilet do muzeum obowiązuje przez trzy dni od daty przejazdu pociągiem „Wojak Szwejk” – mówi marszałek Ortyl.

Pozostałe pociągi wakacyjne z Rzeszowa do Sandomierza i do Zamościa oraz z Jarosławia do Lublina będą kursowały w soboty i niedziele. Kursy już się rozpoczęły. Z Rzeszowa wyjazd o godz. 7:32, przyjazd do Sandomierza o 8:58; wyjazd z Sandomierza o 17:23, przyjazd do Rzeszowa o 18:59.

W Sandomierzu, na stacji kolejowej na turystów będą czekały autobusy miejskie, którymi po okazaniu biletu kolejowego, będzie można dotrzeć do centrum miasta oraz wrócić na kurs powrotny pociągu. 

Z Rzeszowa do Zamościa zaś pociąg wyjeżdża o 7:43, na miejscu jest o 12:20. Powrót o 16:16, w Rzeszowie jest o 20:58. Pociąg zatrzymuje się również w pięknym Horyńcu Zdroju, w którym działa jedno z kilku podkarpackich uzdrowisk. Dodatkowo trasa pociągu biegnie przez malownicze Roztocze – podróż „perłą renesansu” jest niezwykle urokliwa.

Województwo lubelskie z kolei uruchomiło pociągi z Lublina do Jarosława. Z Lublina wyjazd o 7:18, przyjazd do Jarosławia o 12:44. Z Jarosławia natomiast wyjazd o 15:45, przyjazd do Lublina o 21:15. 

Jak zapewnia Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, wakacyjne kursy są realizowane nowoczesnymi szynobusami, które mają m.in. systemy informacji pasażerskiej, klimatyzację oraz udogodnienia zarówno dla podróżujących z małymi dziećmi, jak i z większym bagażem czy rowerem.

Urząd przypomina, by w związku z pandemią śledzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych informacje dotyczące warunków wjazdu na Słowację.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama