Wyruszył Edukacyjny Rajd Motocyklowy. Dla uczczenia 100 lat niepodległości [FOTO]

75 motocyklistów odwiedzi najważniejsze miejsca na Podkarpaciu, by oddać hołd tym, którzy 100 lat temu przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. W czwartek w Rzeszowie wyruszył „Edukacyjny Rajd Motocyklowy”. 

 

ALEKSANDRA WOJNAROWSKA

„Edukacyjny Rajd Motocyklowy – odcinek specjalny Niepodległa” został zorganizowany w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Rajd ma być współczesnym symbolem zwycięskiej drogi do wolności i przykładem pamięci o bohaterskiej postawie Polaków – mówi Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego. – Uczestnicy rajdu będą mieli szansę odwiedzić miejsca związane z I i II wojną światową oraz szlakiem Legionów.

Motocykliści mają do przejechania trasę przebiegającą przez Rzeszów, Pogórza Strzyżowskie, Dynowskie i Przemyskie, Dolinę Sanu, aż po tereny Bieszczadów i pogranicza z Ukrainą. Na poszczególnych etapach rajdu uczestnicy odwiedzą pola bitewne oraz uczczą miejsca pamięci i wysłuchają prelekcji historyków.

Motocyklistów, zainteresowanych udziałem w Rajdzie, nie brakowało. W czwartek w południe ruszył sprzed siedziby Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. W „niepodległym” Rajdzie bierze udział 75 motocyklistów, nie tylko z Podkarpacia, ale też z całej Polski.

– To dla nas, motocyklistów, naprawdę niezwykłe przeżycie. Wspólnie, podczas przejazdu, budujemy atmosferę radości i dumy narodowej. Tego nie da się zapomnieć – mówili nam motocykliści, tuż przed rozpoczęciem Rajdu.

Rajdowcy najpierw pojechali na cmentarz Pobitno, by tam złożyć kwiaty na grobie płk. Leopolda Lisa-Kuli.

– Chcemy uczcić tak istotną rocznicę i złożyć kwiaty. Chwilą modlitwy i zadumy oddać hołd bohaterom, którzy poświęcili się dla naszej ojczyzny. Motocykliści nie mogę być wobec tego obojętni – mówił nam Paweł z okolic Jarosławia, jeden z motocyklistów biorących udział w Rajdzie.

Kolejnym przystankiem będzie już Przemyśl, gdzie Artur Brożyniak z Instytutu Pamięci Narodowej wygłosi wykłady „Napady UPA na Birczę 1945-1946″ i „Płk Leopold Lis-Kula” – w auli Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej.

Rajd potrwa do niedzieli – 8 lipca.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama