Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

13-letnia scena na rzeszowskim Rynku przeszła na “emeryturę”. Teraz tuż obok ratusza szykowany jest “Skwer Kultury”. 

Scena została zdemontowana w minioną sobotę. – Ma to związek z modernizacją Podziemnej Trasy Turystycznej. Zgodnie z planem, “na dachu” rzeszowskich piwnic powstanie “Skwer Kultury” – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. 

Przez 13 lat na scenie odbyło się około 700 różnego rodzaju wydarzeń, m.in. koncerty. Jak przekazują miejscy urzędnicy, scena zostanie sprzedana. – W jej miejscu pojawi się nowa, mobilna. Oznacza to, że będzie ona montowana na konkretne imprezy, a tuż po nich demontowana – zapowiada Siwak-Krzywonos.

Miasto na zakup sceny ma przeznaczone 150 tys. zł. Demontaż i montaż ma trwać około 6 godzin. 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Czy tak będzie rzeczywiście? To się okaże w praktyce, ponieważ gdy w 2007 roku montowano scenę na Rynku, na którą wówczas wydano 600 tys. zł, założenie było podobne. W praktyce okazało się jednak, że koszty z tym związane były zbyt wielkie i ostatecznie, gdy na scenie nic się nie działo, to jej dach był tylko opuszczany.

Niemniej jednak, realizowany od stycznia projekt “Rzeszowskie Piwnice” przez Asseco Data Systems, Art FM i New Amsterdam warty 22 mln zł, zakłada, że na “dachu” Podziemnej Trasy powstanie coś więcej niż tylko scena dla dużych imprez. W założeniu ma zostać stworzona tam przestrzeń działań kulturalnych o mniejszym rozmachu. 

Chodzi oczywiście o “Skwer Kultury”. Zostanie on wyposażony w mobilną małą architekturę w postaci siedzisk i drewniane podesty o zróżnicowanych kątach nachylenia i różnych wysokościach oparć – tworzące swoiste zewnętrzne fotele, leżanki, stoliki i kwietniki, z możliwością ustawienia w różnych układach aranżacyjnych.

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

“Skwer” ma się kojarzyć z działaniami kulturalnymi, obejmującymi m.in. plenery artystyczne – wystawy i prezentacja sztuki tradycyjnej, w tym. m.in. współczesnego malarstwa sztalugowego, fotografii itd., ale również nowoczesnych rzeźb i małych form przestrzennych – sztuka na żywo, malowanie obrazu, graffiti itd. i innych.

O szczegółach tego, co w ramach modernizacji Podziemnej Trasy powstanie pisaliśmy TUTAJ. Inwestycja ma się zakończyć przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: