Reklama

W 2016 roku w Rzeszowie może się odbyć zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej. Taką propozycję złożyły w Buffalo władze województwa podkarpackiego.

Delegacja z Podkarpacia wzięła udział w 70 rocznicy powstania kongresu. Propozycja zjazdu KPA w Rzeszowie została zaakceptowana przez Franka Spulę, prezesa Kongresu jak i Longina Komołowskiego prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. – Przyjazd Polaków mieszkających w USA do Rzeszowa świetnie wpisałby się w kolejną edycję Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, jak i w zaplanowane na 2016 rok Światowe Dni Młodzieży – uważa Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Miejscem spotkania Polonusów będzie budowane właśnie Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce. Tam również w 2016 roku planowane są główne imprezy związane z festiwalem.

– Zaproszenie do Rzeszowa zostało przyjęte. Oczywiście musimy się do tej imprezy dobrze przygotować. 2016 rok będzie obfitował w duże uroczystości a przyjazd członków kongresu byłby ich dopełnieniem. Będzie to również wspaniała okazja do zacieśnienia więzów gospodarczych. Projekt uruchomienia połączeń lotniczych cargo w te plany także dobrze się wpisuje – powiedział Bogdan Romaniuk, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w 1944 roku. Jest to ogólnokrajową federacją, będącą przedstawicielem politycznym Amerykanów polskiego pochodzenia (ok. 10 mln). Członkami KPA mogą być zarówno organizacje, jak i osoby indywidualne.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: