Zdjęcie: materiały prasowe

Ponad 450 tys. zł kosztowała renowacja zabytkowej kamienicy przy ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Efekty prac można już podziwiać.

Kamienica znajduje się u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Sobieskiego. Powstała w 1870 roku.  Dziś wygląd liczącej 151 lat zabytkowej budowli wspólnota mieszkańców oraz zarządca – Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie – przywróciły do historycznego stanu. Prace, jak twierdzą w MZBM, odbyły się pod czujnym okiem konserwatora zabytków.

Żmudna praca

Kamienica została wpisana do rejestru zabytków w kwietniu 2005 r. Mieszkańcy Rzeszowa mogą dziś podziwiać ornamenty i ozdoby elewacji takie, jakim przyglądali się rzeszowianie pod koniec XIX wieku. – To była żmudna i wymagająca najwyższego kunsztu praca – mówi o remoncie Łukasz Południak, kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców nr I w MZBM. 

– Trzeba było centymetr po centymetrze bardzo ostrożnie delikatnymi narzędziami zdejmować kolejne warstwy elewacji nakładane na mury przy kolejnych remontach przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Te warstwy skutecznie ukryły oryginalną, historyczną elewację – Południak wspomina prace, które trwały od kwietnia do września. 

Renowację elewacji zewnętrznej przeprowadziła firma Park-Bud z Przemyśla, ta sama, która zajmowała się renowacją zabytkowego przemyskiego dworca kolejowego. – Podczas prac odkryto m.in. wnęki, które ktoś kiedyś zabudował cegłą dziurawką całkowicie zmieniając historyczny wygląd elewacji – opowiada Łukasz Południak.

Urok i smak 

MZBM chciał wiernie odtworzyć każdy szczegół. Wszystkie ornamenty i ozdoby elewacji. Cały wystrój architektoniczny. Liczyła się precyzja i dbałość nawet o najmniejszy detal. Często nadgryziony zębem czasu i uszkodzony. Prace nadzorowali miejski i wojewódzki konserwator zabytków oraz konserwator rzeźby i dzieł sztuki

Konserwator dobierał odpowiednie kolory nowej elewacji na podstawie odkrytej pierwszej warstwy tynku z 1870 r. Dobierał też najbardziej odpowiednie materiały, których użyto do renowacji. Wyremontowano elewację kamienicy od strony ulicy Grunwaldzkiej, wymieniono też uszkodzone elementy więźby dachowej, a starą blachę dachową zastąpiono nową.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– To kosztowne i czasochłonne prace, ale było warto, bo efekt jest znakomity. Przywrócono pierwotny wygląd elewacji reprezentacyjnego budynku, co z pewnością dodaje uroku i smaku zabytkowemu, historycznemu centrum Rzeszowa – mówi Roman Szczepanek, prezes Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie.

Zdjęcia: materiały prasowe
To nie koniec

Remont elewacji kosztował 227 tys. zł, a dachu blisko 235 tys. zł. Pieniądze pochodziły od wojewódzkiego konserwatora zabytków, część kosztów udało się pokryć z funduszy wspólnoty mieszkańców i miasta Rzeszów. Roman Szczepanek twierdzi, że kamienica przy Grunwaldzkiej jest przykładem dobrej współpracy MZBM ze wspólnotami mieszkaniowymi.

– Poza estetyką, rośnie także wartość lokali wyremontowanej kamienicy – podkreśla szef MZBM. I dodaje, że to nie pierwszy i nie ostatni taki remont elewacji. Już zaplanowano rekonstrukcję i renowację elewacji kamienicy Grunwaldzka 24 od ulicy Sobieskiego. Planowane są kolejne remonty w innych częściach miasta.

– Renowację elewacji od ulicy Sobieskiego rozpoczniemy w 2022 roku, najwcześniej jak będzie to możliwe ze względu na pogodę. Planujemy zakończyć prace 30 lipca 2022 r. – zapowiada Łukasz Południak. Szacunkowy koszt prac to blisko 144 tys. zł. Pieniądze są mniejsze niż w przypadku wyremontowanej już kamienicy, bo powierzchnia jest mniejsza.

– Kwota może ulec zmianie, bo zakres robót zależał będzie od tego, co znajdziemy pod warstwami tynku i jakich nakładów pracy będzie wymagała renowacja – zastrzega Południak.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama