Zabytkowa kamienica Tekielskiego odnowiona. Za ponad 200 tys. zł [ZDJĘCIA]

Reklama

Kamienica zaprojektowana przez Mateusza Tekielskiego znów cieszy oczy mieszkańców pięknym jasnym baskiem. To zasługa remontu, który właśnie się zakończył. Odnowiono elewację, dach i kominy.

 

Kamienica przy ul. 3 Maja 32 w Rzeszowie, którą zaprojektował Mateusz Tekielski, znów cieszy jasną piękna elewacją wykonaną na bazie tynku romańskiego. To efekt niedawno zakończonego remontu.

Ten wyjątkowy budynek u zbiegu ulicy Zamkowej i 3 Maja wybudowano w 1910 roku. Obecnie jego właścicielem jest Janusz Skomra. Od lipca 2013 roku kamienica jest wpisana do rejestru zabytków województwa podkarpackiego.

Jej ostatni remont obył się 50 lat temu. Wtedy to też został zasłonięty oryginalny i wyjątkowy tynk romański, którym była pokryta elewacja kamienicy. Na szczęście podczas rozpoczętego w 2016 roku remontu udało się go odsłonić i dziś  może cieszyć swoim jasnym ciepłym kolorem oczy mieszkańców.

– W pierwszej kolejności oczyszczono powierzchnię tynków elewacji. Następnie nałożono pierwszą warstwę (podkład) i uzupełniono ubytki materiałami na bazie cementu romańskiego – poinformował nas architekt Janusz Kosiorowski z biura Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Prace renowacyjne kamienicy Tekielskiego obejmowały również remont dachu, odnowienie elewacji frontowej, cokołu z piaskowca i głównej bramy wejściowej.

Oprócz tynków elewacji zostały odrestaurowane wszystkie detale wystroju architektonicznego, w tym elementy wykonane z kamienia. Wymieniono i uzupełniono fragmenty detali z pokryciem dachówką ceramiczną.

W przypadku dachu, remontowi i wzmocnieniu konstrukcji poddana została cała więźba dachowa, a połacie pokryto nową dachówką ceramiczną w nawiązaniu do oryginalnej. Wykonano również przemurowanie górnych partii kominów z cegły klinkierowej.

Całkowity koszt renowacji kamienicy przekroczył 200 tys. zł, z czego łączna dotacja wojewódzkiego konserwatora zabytków wyniosła ponad 140 tys. zł. Pracę konserwatorskie wykonała firma  „WM Renowacje”.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama