Zabytkowy fryz w centrum Rzeszowa odnowiony. Za 75 tys. złotych

Staraniem mieszkańców, Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych oraz przy wsparciu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dawny blask odzyskał zabytkowy fryz na elewacji kamienicy nr 5 przy ulicy Sobieskiego w Rzeszowie.

 

Zdjęcia: Ars Restauro Konserwacja Zabytków Rzeszów

127-letnia kamienica przy ul. Sobieskiego 5 to drugi już budynek w ścisłym centrum Rzeszowa, odnowiony przez wspólnotę i Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w ostatnim czasie. W sierpniu br. konserwatorzy zabytków – miejski i wojewódzki – odebrali odnowioną zabytkową kamienicę przy ulicy Grunwaldzkiej 24.

W przypadku kamienicy nr 5 przy ul. Sobieskiego odnowiono zabytkowy fryz na elewacji pod okapem dachu. Pieniądze na renowację udało się zdobyć w 2022 roku. MZBM na ten cel otrzymał od konserwatora zabytków 55 tys. zł. Koszt renowacji wzrósł jednak do ponad 75 tys. zł, bo w górę poszły ceny materiałów i prac konserwatorskich.

– Brakujące 20 tys. zł dopłaciła wspólnota mieszkaniowa i można było rozpocząć prace renowacyjne – opowiada Stanisław Selwa z Rejonu Obsługi Mieszkańców nr 3 w MZBM.

Dawną świetność fryzom przywrócili pracownicy firmy Ars Restauro Konserwacja Zabytków Rzeszów Romana Dawidziaka. Prace objęte są 36-miesięczną gwarancją. Roboty były nadzorowane przez konserwatora zabytków oraz Jerzego Jędrykę, pracownika MZBM. Fryz na elewacji kamienicy składa się z 15 pól. Przedstawia m.in. herby rodowe. Ma 9,85 m kw.

Kamienica przy ul. Sobieskiego 5 została zbudowana pod koniec XIX wieku w 1895 roku przez doktora Jakuba Bujniewicza, który odkupił działkę wraz z budynkiem w kształcie litery L od Karoliny z Mneków. – Planujemy także restaurację bramy wejściowej kamienicy, która ma zabytkowy charakter – zapowiada Bogusław Siwiec, kierownik ROM nr 3.

Koszt tej pracy szacowany jest na prawie 37 tys. zł. MZBM liczy, że i tym razem otrzyma dotację od wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama