Rzeszów przekazał wykonawcy plac pod budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Teraz zacznie się rozbiórka stadionu Resovii Rzeszów. W jego miejscu, po kilkunastu latach oczekiwań w końcu powstanie nowoczesne centrum sportu.
Mirbud wkracza na stadion
Teren pod budowę PCLA przy ul. Wyspiańskiego został przekazany w poniedziałek, 30 grudnia. Został przekazany firmie Mirbud, która nie bez problemów wygrała przetarg na budowę nowego stadionu.
– To bardzo pozytywna informacja na koniec roku dla mieszkańców, którzy czekają na ten piękny obiekt – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wykorzystają starą infrastrukturę
Przekazanie terenu oznacza, że mogą rozpoczynać się prace rozbiórkowe starego, klubowego stadionu Resovii Rzeszów.
– Warto dodać, że część jego infrastruktury zostanie wykorzystana powtórnie. Tak będzie m.in. z krzesełkami, elementami ogrodzenia, monitoringiem, kostką brukową. Zadba o to Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji – dodaje Artur Gernand z kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Zdjęcie: Grzegorz Bukala / UM RzeszówCzekamy 18 lat
Złożony został już także wniosek o pozwolenie na budowę nowego stadionu. Już niebawem na teren budowy wjedzie ciężki sprzęt i rozpocznie się wyburzanie.
Na rozpoczęcie budowy PCLA kibice i mieszkańcy Rzeszowa czekają już 18 lat. Wokół inwestycji toczyło się wiele sporów prawnych, dotyczących m.in. działek, przetargów i pozwoleń.
Zaledwie 10 grudnia, wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, odrzuciła protest dewelopera Resovia Residence Development, który zaskarżył decyzję pozwalającą na wyburzenie stadionu. Deweloper może się jeszcze odwołać, ale rozbiórki to nie wstrzyma.
Dla piłkarzy i lekkoatletów
Obiekt przy ul. Wyspiańskiego ma być jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18.
Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.
Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania. Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.
Obiekt już zamknięty dla mieszkańców
Inwestycję realizuje wybrana w przetargu firma Mirbud. Koszt inwestycji to 194 mln zł. Nowy stadion ma być gotowy jesienią 2026 roku.
Ważna informacja- od momentu przekazania stadionu wykonawcy, czyli od 30 grudnia, obiekt przy Wyspiańskiego jest nieczynny dla mieszkańców.
(oprac. red)
Czytaj więcej:
Nowy stadion w Rzeszowie wybuduje firma Mirbud. Wykonawca wybrany
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.



![Ponad 2000 pocisków artyleryjskich w Jasionce. Do akcji wkroczyli saperzy z Rzeszowa [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/niewybuchy-jasionka-218x150.jpg)
![Black Hawk nad Soliną. Kontrterroryści działali w trudnych bieszczadzkich warunkach [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/blackhawk-bieszczady-218x150.jpg)


![Ogniste Mikołajki. Mieszkańcy rzucili się do walki z ogniem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/hermanowa-pozar-mikolajki-07-e1765116382384-218x150.jpg)

![Nocna łuna nad Iwlą. Samochód osobowy zamienił się w kulę ognia [ZDJĘCIA] pożar samochodu](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/chyrowa-pozar-samochodu-08-218x150.jpg)


![W Rzeszowie otwarto wicekonsulat Ukrainy. To pierwsza taka placówka na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/konsulat-ukraina-rzeszow-3-218x150.jpg)

![Prezydent Nawrocki: dzięki takim miejscom, jak hub logistyczny na Podkarpaciu, możliwa jest obrona Ukrainy [FILM & ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/001_Prezydent_Karol_Nawrocki_wizyta_port_Rzeszow_Jasionka_i_POLLOGHUB_20251202_MWB20055-218x150.webp)



![Rusza budowa nowego mostu na DW 877. Jak duże będą utrudnienia w ruchu? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/most-dabrowiki-umwp2-218x150.jpg)

![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)

















![Kończy się sezon turystyczny w Zamku w Łańcucie. Czeka tam wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/muzeum-zamek-lancut-storczyk-218x150.jpg)

![W Jasionce trwają targi Ekogala. Przewinęły się tysiące osób, jutro „VIP-y gotują” [ZDJĘCIA & PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/targi-ekogala-rzeszow-23-218x150.jpg)






