Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie zakończył budowę ronda w Dąbrówkach koło Łańcuta. Wartość inwestycji wyniosła około 5,5 miliona złotych. Teraz do Leżajska pojedziemy szybciej i bezpieczniej.
Duże natężenie ruchu
Dokumentacja projektowa została wykonana i sfinansowana przez łańcucką gminę Czarna, przez którą przechodzi droga wojewódzka nr 877, na której powstało rondo.
Zgodnie z Generalnym Pomiarem Ruchu z 2020 r., natężenie ruchu między Leżajskiem a Łańcutem wynosiło 8439 pojazdów na dobę. Dąbrówki zlokalizowane są ok. 2,5 km od węzła autostradowego „Łańcut”, który dodatkowo generuje ruch tranzytowy.

Z myślą o mieszkańcach
Inwestycja została zrealizowana z myślą o mieszkańcach, korzystających między innymi z pobliskich sklepów oraz Ośrodka Kultury, dlatego zaprojektowane zostały chodniki oraz oświetlone przejścia dla pieszych.
– Inwestycje takie jak budowy dróg dla pieszych i rowerzystów w Albigowej i Woli Dalszej, remonty ulic Cetnarskiego i Piłsudskiego w Łańcucie czy właśnie rondo w Dąbrówkach, w sposób istotny wpływają na poprawę życia mieszkańców przy jednoczesnym zachowaniu głównej funkcji sieci dróg wojewódzkich czyli tranzytu – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
– Skrzyżowanie w Dąbrówkach stanowiło dotąd problem dla społeczności lokalnej ze względu na jego niekorzystną geometrię oraz wciąż rosnące natężanie ruchu na drodze wojewódzkiej – dodaje Piotr Miąso Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.
Ma upłynnić ruch
Przebudowa skrzyżowania zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa ruchu kołowego poprzez upłynnienie ruchu. Rondo ma kształt elipsy o średnicy zewnętrznej 33 i 41 m, wraz z pierścieniami przejezdnymi z kostki granitowej dla pojazdów wielkogabarytowych.
W ramach zadania wykonawca STRABAG zrealizował również m.in.: budowę i przebudowę zjazdów, przestawienie przydrożnej kapliczki, przebudowę i zabezpieczenie infrastruktury kolidującej z inwestycją: sieci elektrycznej, sanitarnej (woda, gaz, kanalizacja) i teletechnicznej.
Dodatkowo wybudowano i przebudowano istniejące odwodnienia, postawiono też nowe oświetlenie uliczne oraz nasadzono krzewy na wyspie ronda. Rondo zostało oznakowane oraz zamontowano przy nim ekrany akustyczne.
(oprac. red)
Czytaj więcej:
Szybsza droga w Bieszczady! Niebawem mają powstać też ścieżki rowerowe
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.




![Zaginął 30-letni mieszkaniec Rzeszowa. Jego telefon milczy, trop urywa się w Hiszpanii [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zaginiony-nikodem-kobylarz4-218x150.jpg)

![Pożar karczmy w Kraczkowej. Ogień znów uderzył w znane miejsce przy trasie Rzeszów – Łańcut [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/pozar-karczma-pod-strzecha-osp-218x150.jpg)






![Rzeszów centrum odbudowy Ukrainy? Kluczowa konferencja przyciągnie światowych liderów i biznes [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/fijolek-konrad-rzeszow-218x150.jpg)





![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)






![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)


![W hołdzie nauczycielce z Rzeszowa. Wyjątkowa ławeczka w Ogrodach Bernardyńskich [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/aaaaaa-218x150.jpg)
![Ogólnopolska parada „Turki 2026” na Podkarpaciu. Impreza przyciągnęła tłumy [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/turki55-218x150.jpg)
![Partyzanci znalezieni w podkarpackim lesie doczekają się pochówku. Zginęli z rąk Niemców [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/szczatki-partyzantow5-218x150.jpg)


![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)












![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-324x235.jpg)
