Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Rzeszów włącza się do ogólnopolskiego protestu przeciwko kolejnym zmianom w sądownictwie. Protest odbędzie się w najbliższą środę (18 grudnia). 

W miniony czwartek (13 grudnia) posłowie kubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy o nowelizacji przepisów o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw. 

Projekt ten zakłada m.in. wydalenie z zawodu tych sędziów, którzy podważają decyzje Krajowej Rady Sądownictwa. Ponadto, sędziowskie samorządy nie mogłyby także  “podejmować uchwał wyrażających wrogość wobec innej władzy”. Projekt ustawy PiS zakłada także zmianę procedury wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. 

Opozycja proponowane przez PiS zmiany ocenia, jako “skandaliczne”. Dla Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy PiS to “pierwszy krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej”.  

Komitet Obrony Demokracji wychodzi z podobnego założenia, gdyż uważa, że “projektowane przepisy bezpośrednio ingerują w niezawisłość sędziowską”. 

“Obóz rządowy wypowiada otwartą wojnę niezależnemu wymiarowi sprawiedliwości, ukierunkowując Polskę bezpośrednio na wystąpienie z Unii Europejskiej. Nie można bowiem być w tej wspólnocie i zarazem wprowadzać do systemu prawnego rozwiązań, które mają uniemożliwić stosowanie prawa europejskiego” – czytamy w oświadczeniu zarządu głównego KOD. 

KOD uważa, że projektowane przepisy “stanowią desperacką próbę zahamowania erozji tzw. reformy sądownictwa na skutek zderzenia z prawem europejskim”. Komitet wskazuje także, że PiS zmiany w polskim sądownictwie zaproponował w symboliczną datę – rocznicę stanu wojennego.

“Stan wojenny także miał powstrzymać demokratyczne zmiany w naszym kraju. Nie możemy pozwolić, żeby tym razem taka próba się powiodła” – czytamy o oświadczeniu ZG KOD. 

W związku z tym KOD w całej Polsce w środę (18 grudnia) w całej Polsce zaplanował protest w obronie polskiego sądownictwa na dzień przed posiedzeniem Sejmu (czwartek, 19 grudnia) pod hasłem “Dziś Sędziowie – jutro Ty!”. 

W Rzeszowie protest odbędzie się przed Sądem Apelacyjnym (al. Piłsudskiego 28) o godz.18:00. Współorganizatorami rzeszowskiej odsłony protestu są Obywatele RP i Rebelianty Podkarpackie. 

(jg)

redakcja@rzeszow–news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: